Anton Hrachovský Samospráva

Lastovičej chcú vdýchnuť nový život: Dobrovoľníci začali revitalizáciu na sídlisku, FOTO

Na mieste, kde sa pôvodne plánovala garážová zástavba, sa chytili roboty dobrovoľníci. Zničené časti areálu obnovili, pribudla nová zeleň a plánujú sa aj ďalšie aktivity.

Ilustračný obrázok k článku Lastovičej chcú vdýchnuť nový život: Dobrovoľníci začali revitalizáciu na sídlisku, FOTO
8
Galéria

Lokalita vo vnútrobloku na Lastovičej ulici bola v minulosti predmetom viacerých diskusií. Ich hlavným spúšťačom bol pôvodný plán radnice vybudovať na tomto mieste garážový komplex, voči čomu sa ohradila časť obyvateľstva.

Budovanie komunity na sídlisku

V priestore pri detskom ihrisku, obďaleč Pamätného parku Csemadoku, sa dobrovoľníci pustili do revitalizácie. Išlo o realizáciu ďalšieho z projektov participatívneho rozpočtu mesta.

Cieľom dobrovoľníkov, združených ako „nezávislé združenie občanov Život pre Lastovičiu“, je budovanie komunity v tejto lokalite, výsadba zelene či vytvorenie oddychovej zóny.

Pôvodne mali v pláne zveľadiť plochu s opusteným betónom. Tvorcovia projektu počítali s tým, že mesto betón odstráni. „Mesto však toto odmietlo, tak sme potom žiadali, aby sme mohli zveľadiť okolie ihriska,“ vysvetlili realizátori revitalizácie.

Na úseku zhruba 30 metrov očistili a natreli starú bránu, osadili nový pletivový plot a vysadili zeleň. „Mesto nakúpilo 11 javorov, 24 kríkov a tuje, k tomu farbu, 11 kolov na výsadbu a trávnikové semeno. Veci na plot aj dopravu rastlín z Pustých Úľan sme riešili sponzorsky, lebo sa to už nedalo meniť,“ hovoria organizátori akcie.

Týmto ich aktivita zrejme nekončí. V pláne majú aj vybudovanie oddychovej zóny s kvetináčmi, dreveným chodníkom a lavičkami na posedenie. „Samozrejme, chceme pokračovať a ukázať, že sa veci dajú robiť aj inak,“ odpovedali realizátori projektu na otázku, či bude ich aktivita pokračovať aj naďalej.

Z celkovej sumy 13 671 eur, ktorá bola z participatívneho rozpočtu rozčlenená medzi všetky projekty, bolo na projekt Život pre Lastovičiu prisúdených 1 540 eur.

Radnica tiež schválila dva projekty, ktoré by sa mali v rámci participatívneho rozpočtu realizovať v roku 2020. Ide o projekty Dažďové oázy a Klimatizácia do športovej haly.

Zeleň namiesto garáží

Pôvodným zámerom radnice bolo vybudovať vo vnútrobloku na Lastovičej ulici komplex garáží, neskôr doplnený o detské ihrisko. Tento zámer sa ešte v decembri 2018 ocitol medzi plánovanými investíciami mesta na rok 2019.

Časť poslancov tento zámer podporila, druhá časť mala na investíciu iný názor. Medzi obyvateľmi sa proti jeho realizácii rozbehla petícia, podpísalo ju 1068 ľudí. Primátor Otokar Klein tak neskôr zvolal verejnú diskusiu.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Revitalizácia vnútrobloku na Lastovičej ulici
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie