Anton Hrachovský Samospráva

Dažďové oázy i lepší tréning v hale: Mesto podporí občianske projekty aj v roku 2020

Radnica by mala podporiť v roku 2020 ďalšie občianskej projekty. Prostriedky na ne pôjdu z participatívneho rozpočtu.

Ilustračný obrázok k článku Dažďové oázy i lepší tréning v hale: Mesto podporí občianske projekty aj v roku 2020
Foto: Anton Hrachovský

Participatívny rozpočet sa v Nových Zámkoch začal uplatňovať v roku 2019, keď bolo z neho podporených deväť zadaní s dotáciou takmer 20-tisíc eur.

Participatívny rozpočet 2020

Dnes sú už známe aj návrhy investičných zadaní, ktoré by sa mohli realizovať z participatívneho rozpočtu v roku 2020. Mestský úrad obdržal štyri zadania týkajúce sa mestského kúpaliska, tieňu v materských školách, klimatizácie v športovej hale a dažďových oáz. Dva z nich boli posúdené ako realizovateľné touto formou financovania.

Z participatívneho rozpočtu by v roku 2020 mohli byť podporené projekty s názvom Dažďové oázy a Klimatizácia do športovej haly.

V prvom roku (2019) fungovania participatívneho rozpočtu podporila radnica celkovo 9 občianskych projektov.

Dažďové oázy

Zámer dažďových oáz predpokladá vybudovanie inovatívnej zelenej infraštruktúry s vodozádržnými jednotkami na otvorených priestranstvách.

Riešením je budovanie podzemných a povrchových nádob na zber dažďovej vody, zavlažovacích systémov, extenzívnych zelených striech a povrchových nádob na zber dažďovej vody.

Na realizáciu projektu boli vybrané tri lokality meste. Ide o okolie Kina Mier a ZŠ Mostná, ďalej ZŠ Nábrežná a treťou je Komárňanská ulica.

Garantom projektu je Marek Hanuska. Na projekte sa má podieľať aj občianska iniciatíva „Strom darom“ v spolupráci s mestom a ďalšími členmi komunity.

Klimatizácia do športovej haly

Tento zámer ráta s renováciou vzduchotechniky a inštaláciou novej klimatizácie v priestoroch pod plavárňou. Počas letných mesiacov je totiž v plnej hale nemožné trénovať, keďže zastaraná technika nedokáže zabezpečiť cirkuláciu vzduchu.

Na fungovaní novej klímy by sa mali podieľať návštevníci Martial Arts Academy formou členského poplatku. Bojová akadémia Tomáša Bilishicha si vzala priestory pod plavárňou na vlastné plecia. Jedinou veľkou investíciou, ktorú nedokáže klub svojpomocne opraviť, je zastaralá vzduchotechnika.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie