Viktória Botošová Kultúra

Návštevnosť lodného mlyna sa medziročne zdvojnásobila: Zaujal Maďarov, Čechov, Poliakov i Rakúšanov

Lodnému mlynu v Kolárove sa darí, čím ďalej, tým viac. Štruktúra návštevníkov lodného mlyna sa za posledné roky zmenila, zaujal hlavne cudzincov.

Ilustračný obrázok k článku Návštevnosť lodného mlyna sa medziročne zdvojnásobila: Zaujal Maďarov, Čechov, Poliakov i Rakúšanov
Foto: Rastislav Búgel

Lodný mlyn v Kolárove sa stal už druhý rok za sebou najvyhľadávanejšou atrakciou v Nitrianskom kraji. Aj toto ocenenie prispelo podľa slov Heleny Šáliovej zo Združenia ochranárov Dolného Žitného ostrova, ktoré sa o mlyn stará, k nárastu návštevníkov tejto kultúrnej pamiatky.

„V roku 2013 navštívilo mlyn zhruba 2500 ľudí, vlani to už bolo takmer 5000. A za prvý polrok tohto roka už navštívilo mlyn viac návštevníkov ako za celý minulý rok. Ak sa nám to bude takto ďalej zvyšovať, pomaly ani nebudeme stíhať.“ Počas prázdninových mesiacov sprevádzajú odborným výkladom návštevníkov mlyna brigádnici, počas školského roka je však ťažšie ich získať, tvrdí Šáliová.

Štruktúra návštevníkov sa zmenila

Za posledné roky sa zmenila štruktúra návštevníkov lodného mlyna. Menej prichádzajú ľudia z okolia, viac turistov je z rôznych kútov Slovenska a zahraničia. „Zo Slovenska prichádza zhruba 65 percent návštevníkov, zo zahraničia 35 percent. Pred pár rokmi prichádzali skôr menšie skupiny zo zahraničia, dnes sú to organizované zájazdy z Maďarska, Česka, Poľska, Rakúska,“ tvrdí Šáliová.

Podľa nej sa stal jediný funkčný lodný mlyn na Dunaji jednou zo zastávok počas viacdňového poznávacieho zájazdu. Mlyn je otvorený celoročne, mimo hlavnej sezóny na požiadanie. Aj tu sa však situácia zmenila. „V predchádza­júcich rokoch prichádzali zájazdy do septembra, nanajvýš do začiatku októbra, ak to počasie dovolilo. No vlani sme mali zájazdy ešte začiatkom decembra.“

Na mlyne sa bude meniť strecha

Celý výťažok zo vstupného sa vráti naspäť do mlyna, do jeho opráv. Celý areál lodného mlyna je z dreva, ktoré pracuje, a opravy sú finančne náročné, hovorí Šáliová. „V tomto roku chceme opraviť strechu na mlyne. A keďže ide o kultúrnu pamiatku, nemôžeme použiť iné materiály, ako boli pôvodné.“ Financie na opravy získava združenie aj z ďalších podujatí, ktoré na mlyne organizuje. Napríklad koncertov, festivalov, ekologickej výučby pre školy.

Činnosť mlyna finančne podporilo aj mesto Kolárovo i Nitriansky samosprávny kraj. Využiť na opravu pamiatky eurofondy je problémom. „Na mlyne sú nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy. My vlastníme mlyn, no sme na prenajatom pozemku, o ktorý sa už vyše 20 rokov súdi urbariát s miestnym poľnohospodárskym družstvom. Nevedia sa dohodnúť a nás to brzdí vo využívaní fondov,“ skonštatovala Šáliová.

Plávajúci vodný mlyn v Kolárove je funkčnou replikou radvanského mlyna. Ten existoval od roku 1920 do roku 1945, keď za záhadných okolností vyhorel. Lodiari a tesári z komárňanských lodeníc v roku 1982 vyrobili repliku podľa dvojmetrovej makety, ktorú vlastnil bývalý zamestnanec mlyna v Radvani nad Dunajom. Projekt na základe makety vypracovala Stavebná fakulta SVŠT v Bratislave. Po dokončení však mlyn zostal zakotvený v prístave v Komárne, kde pomaly niekoľko rokov chátral. V roku 1990 ho ochranári dotiahli vlečným remorkérom do pôvodného koryta Malého Dunaja, ktorý sa chystali prehradiť pri sútoku s Váhom. Mlyn zakotvil na mieste, kde sa vznáša na vodnej hladine doteraz. Pri vstupe do areálu vodného mlyna je umiestnené malé technické múzeum.

Mohlo by vás zaujímať:

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM