Anton Hrachovský Správy

Zeleň môže byť aj krásnym darom: Pred Kinom Mier pribudlo 23 nových stromov, FOTO

Nové Zámky majú po víkende o 23 stromov viac. Vysadila ich občianska iniciatíva Strom darom.

Ilustračný obrázok k článku Zeleň môže byť aj krásnym darom: Pred Kinom Mier pribudlo 23 nových stromov, FOTO
20
Galéria

Mestá zeleň potrebujú. Jedného dňa si to povedala aj skupinka Novozámčanov, ktorí vytvorili Občiansku iniciatívu Strom darom. Odvtedy prešli dva roky a v našom meste aj vďaka týmto dobrovoľníkom pribúda zeleň. Podstatou spomínanej iniciatívy je, že každý Novozámčan môže darovať inému obyvateľovi živý strom.

Svietiace slnko, príjemne pofukujúci vánok – cez víkend bolo v Nových Zámkoch krásne slnečné počasie. Čo viac si možno priať na strávenie chvíľ v prírode spojených s výsadbou zelene?

Prvú várku desiatich stromov vysadila partia nadšencov ešte v roku 2017, presne na Deň stromov – 20. októbra. Cieľom bolo prakticky overiť, ako by projekt mohol prebiehať. Oťukali sa a cez víkend 21. apríla 2018 prišli aj s darcami a ďalšími dobrovoľníkmi vysadiť celkovo 23 nových stromov na priestranstve pred kinom Mier. Medzi nimi javor mliečny, brestovec západný, jaseň štíhly, jarabinu vtáčiu a lipu striebristú. Tento ušlachtilý nápad vznikol pred dvomi rokmi, dnes už je podľa autorov nápadu polovica ich plánu splnená. Projekt je inšpirovaný podobným projektom z Anglicka, kde sa volá „People´s wood“.

V spolupráci s mestom sa ešte predtým vyhĺbili jamy a tak cez víkend už nič nebránilo samotnému sadeniu zelene. Tá časom vytvorí uzavretý oblúk od Sociálnej poisťovne až ku kinu.

Každý Novozámčan si môže skrášliť okolie

„Plánujeme aj ďalšiu výsadbu, tá bude viac-menej na tej ploche, čo teraz, iba sa zahustí. Chceme, aby tu časom mohli ľudia posedávať, možno piknikovať,“ povedal Martin Vyžinkár, jeden zo združenia s tým, že v budúcnosti by mohli pribudnúť aj lavičky a objekty, ktoré do parku patria.

Lokalita pre kinom Mier by nemusela byť jedinou, ktorú dobrovoľníci zveľadia. „Ak sa nám tento priestor podarí naplniť a bude to fungovať, bola by škoda s niečím takým prestať. Práve takto sa dajú podchytiť ľudia a vytvoriť u nich záujem o mesto,“ dodal Martin Vyžinkár.

Do podobnej aktivity by sa mohli pustiť aj ľudia v iných končinách mesta. „Podľa mňa by sa to dalo. Keby ľudia mali takéto akcie poblíž svojho bydliska, bolo by to veľmi prospešné. Myslím, že je veľká škoda, že žijeme tak uzavreto. Každý sa väčšinou stará o to kde býva, kde má zaparkované auto…My tu jednak chceme spraviť park, ale aj vytiahnuť ľudí von, aby sa starali o to, kde bývajú. Myslím, že každý si niečo podobné, tam kde býva, môže spraviť,“ povedal Martin a jedným dychom dodal, že „komunikácia s mestom sa ´dá´, i keď nebolo to najjednoduchšie. Na Mestskom úrade sú ľudia, ktorí dokážu pomôcť. Bol som až prekvapený, ako to išlo. Veľa preto spravil ďalší z nás – Martin Slobodník.“

Deti chcú čistejší vzduch. Aj takto

V sobotu sa pred kinom Mier zišli okrem autorov nápadu aj darcovia, ktorých tento, na naše končiny stále netradičný, nápad oslovil a darovali strom. „Je to dobré pre všetkých. S nápadom kúpiť a zasadiť strom prišla moja mamička. Chceme, aby bol v meste čistejší vzduch,“ povedal jeden z najmladších ´sadičov´, ktorý s celou rodinou zasadil javor mliečny.

Názor architekta

Výber stromov a výsadbový plán neboli náhodné, spolupracovali na nich aj dve záhradné architektky. S jednou z nich – Katarínou Slobodníkovou sme prehodili zopár slov. „Raz sme si pri návšteve parku v Anglicku všimli informačné tabule s rôznymi druhmi stromov a rastlín. Ľudia mali pri každom strome tabuľku s venovaním. Tá myšlienka sa nám veľmi páčila. Môže to byť aj pietne miesto so spomienkou na blízkeho, ale napríklad aj oslava nového života – niekto môže venovať a zasadiť strom aj keď sa mu narodí dieťa. Tá hodnota nevyčísliteľná, pretože tá zeleň má celkovo pre spoločnosť obrovskú hodnotu. Išli sme teda do toho, ale nevedeli sme, čo od toho na Slovensku čakať. Skúsili sme to a teraz sadíme už druhú sezónu,“ povedala Katarína Slobodníková s tým, že oproti jeseni zaznamenali obrovský nárast záujmu.

Jedným zo spôsobov, ako bojovať proti globálnemu otepľovaniu a neustálemu zvyšovaniu teplôt v meste je práve starostlivosť o zeleň. Aj preto by sa ňou mali plniť priestranstvá na sídliskách a centrách miest. V Nových Zámkoch je miest vhodných na výsadbu viacero. „Ideálnym miestom na takúto aktivitu bol priestor na Vajanského ulici. To bolo perfektné miesto. Ďalším miestom, kde by sa dala takáto činnosť realizovať, je Čerešňová ulica. Tú prestarnutú čerešňovú alej možno obnovovať. Je to dedičstvo, ktoré ľudia zasadili pred mnohými rokmi. To je už také prírodnejšie miesto. Podľa mňa by ale bolo dobré prinášať zeleň do spevnených plôch, viac do centra mesta. Problémom však je nájsť pozemok, ktorý je voľný, neplánuje sa na ňom ďalšia výstavba a nejdú tadiaľ napríklad inžinierske siete,“ vysvetlila záhradná architektka.

Strom darom v Nových Zámkoch: Výsadba 23 nových stromov pred kinom Mier
20
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie