Anton Hrachovský Kultúra

Zapísali sa do dejín Nových Zámkov: Arcibiskupi v histórii nášho mesta

Múzeum v Nových Zámkoch pripravilo veľmi zaujímavú výstavu. Venuje sa arcibiskupom, ktorí sú pevne spätí s históriou nášho mesta.

Ilustračný obrázok k článku Zapísali sa do dejín Nových Zámkov: Arcibiskupi v histórii nášho mesta
Foto: Anton Hrachovský

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch otvorí výstavu s názvom „Arcibiskupi v dejinách Nových Zámkov“. Spomienková výstava pripemenie všetkých ostrihomských arcibiskupov, ktorí sa výraznejšie zapísali do dejín Nových Zámkov.

Výstava o veľkých menách histórie Nových Zámkov

Podnet k príprave výstavy dalo 470. výročie smrti ostrihomského arcibiskupa Pavla Várdaiho (1483 –1549), ktorému Nové Zámky vďačia za vybudovanie svojho prvého hradu, ako aj za svoje meno. Várdaiho hrad, spočiatku nazývaný ako léksky, alebo aj ako arcibiskupov Nový hrad (Castellum Novum Vestrum), sa pod názvom Nový hrad prvýkrát oficiálne spomína v roku 1556.

Okrem arcibiskupa Pavla Várdaiho výstava predstaví aj takých velikánov novozámockých cirkevných dejín. Sú nimi napríklad Peter Pázmaň, ktorý dal v Nových Zámkoch vybudovať aj arcibiskupský palác, či Juraj Séčéni, ktorý povýšil Nové Zámky na mesto.

Výstava oboznámi aj so životom a pôsobením ďalších arcibiskupov (Mikuláš Oláh, Anton Verančič), ktorí obetovali mnoho energie a finančných prostriedkov na prvý novozámocký hrad. Ten im zanechal Várdai aj so všetkými povinnosťami udržiavania a zásobovania hra­du.

Vo vzťahu k arcibiskupom výstava zahŕňa predovšetkým obdobie od založenia prvého novozámockého hradu až po obdobie povýšenia Nových Zámkov na mesto v roku 1691.

Okrajovo sa zmieňuje aj o ostrihomských arcibiskupoch 19. storočia, predovšetkým staviteľoch ostrihomskej Baziliky (Alexander Rudnay, Ján Simor a ďalší), ktorých ruky siahali až do Nových Zámkov. Múzeum Jána Thaina vlastní vo svojich zbierkach mramorové tabule zvečňujúce ich mená a skutky vo vzťahu k nášmu mestu. Výstava potrvá do 22. februára 2020.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie