Anton Hrachovský Rôzne

Záludná choroba ohrozuje tisíce Slovákov: Nemocnica v Zámkoch vás vyšetrí zdarma

Psoriádza síce nie je smrteľná, no nedá sa vyliečiť a dokáže znepríjemniť život. Blíži sa medzinárodný deň venovaný boju proti tomuto ochoreniu.

Ilustračný obrázok k článku Záludná choroba ohrozuje tisíce Slovákov: Nemocnica v Zámkoch vás vyšetrí zdarma
Foto: Anton Hrachovský

Pri príležitosti 13. Svetového dňa psoriázy pripravili odborníci pre pacientov trpiacich týmto ochorením Deň otvorených dverí. Uskutoční sa 27. októbra 2017. Vyšetrenia zadarmo prebehnú v 18 medicínskych zariadeniach, medzi nimi aj na dermatovenero­logickom oddelení Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch.

Tisíce postihnutých Slovákov

Podľa lekárskych údajov trpí na Slovensku psoriázou asi 200-tisíc ľudí. Ide o chorobu, pre ktorú je typické svrbenie a bolesť kože. Nejedná sa síce o smrteľné ochorenie, pacienti trpiacich týmto ochorením to mávajú ťažšie, niekedy v práci, niekedy v súkromnom živote. Na celom svete trápi táto choroba približne tri percentá ľudí. Okrem pokožky napáda aj nechty.

„U 80 až 90 % psoriatických pacientov sa problémy s nechtami môžu vyskytnúť. Niekedy sa objavujú hneď a počas celej liečby nemiznú, inokedy sa objavujú a zase strácajú v individuálnych intervaloch. Typickými zmenami na nechtoch sú malé poklesnutia nechtovej platničky, čo sa prejaví tvorbou malých jamiek v nechte. Ochorenie tým vytvára akoby bodkované nechty alebo na nich tvorí takzvané olejové škvrny – ohraničené žltohnedé odlupovanie nechtovej platničky“, vysvetlil profesor Juraj Péč, prednosta Dermatovenero­logickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine. Psoriáza nechtov často signalizuje, že sa ochorenie prejaví aj na kĺboch v podobe psoriatickej artritídy.

Takmer polovica (47,9 %) pacientov, ktorí trpia psoriázou nechtov, pociťuje obmedzenie v práci.

Až 56 % pacientov má problém so starostlivosťou o domácnosť a 59 % pociťuje obmedzenie v denných aktivitách. Písanie na klávesnici, držanie príboru pri jedle, nervózne klepkanie nechtami po stole – bežné činnosti, ktoré ľudia vykonávajú zväčša podvedome. Pacienti so psoriázou nechtov sa však aj pri nich cítia nepríjemne, polovica z nich dokonca trpí bolesťami.

Deň otvorených dverí v nemocnici v Nových Zámkoch

Presná príčina tohto ochorenia nie je zatiaľ známa, preto sa ani nedá vyliečiť. Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, odborníci aj tento rok pripravujú na piatok 27. októbra pre pacientov trpiacich týmto ochorením Deň otvorených dverí. Odborníci v špecializovaných ambulanciách budú k dispozícii pre všetkých záujemcov, ktorí sa chcú nechať vyšetriť, diagnostikovať a hľadať ďalšie spôsoby liečby. V rámci Slovenska sa bude konať aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky. Na návštevu centra nie je potrebný výmenný lístok od všeobecného lekára, pacienti sa však musia objednať na webe www.derma.sk.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie