Anton Hrachovský Samospráva

Zadanie revitalizácie Majzonovho námestia: Podujali sa naň študenti z Nitry

Druhé najväčšie námestie v Nových Zámkoch by malo ožiť. Postarať sa o to chcú študenti z Nitry.

Ilustračný obrázok k článku Zadanie revitalizácie Majzonovho námestia: Podujali sa naň študenti z Nitry
8
Galéria

Pred časom sme čitateľov informovali, že radnica v Nových Zámkoch vymyslela zadanie pre aktuálny ročník Súťaže pre vodu, do ktorej sa môžu zapájať hlavne študenti.

Revitalizácia Majzonovho námestia

Novozámocký mestský úrad chce na druhom najväčšom námestí mesta – Majzonovom námestí, uskutočniť adaptačné opatrenia na riešenie problémov pri hospodárení s vodou v meste. Na pretavenie zadania do reality sa podujali študenti, konkrétne zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI).

Štvorčlenný tím má za sebou už aj stretnutie s predstaviteľmi novozámockej radnice, na ktorom prezentovali návrh riešenia vodozádržného opatrenia v meste.

Zachytávanie dažďovej vody

„Je to verejný priestor s mimoriadnym potenciálom a významným historickým odkazom. Tento priestor kedysi lemovali hradby známej renesančnej protitureckej pevnosti, pod ktorými bola vodná priekopa – súčasť dômyselného architektonického, inžinierskeho a vodohospodárskeho diela,“ povedal vysokoškolský učiteľ na katedre záhradnej a krajinnej architektúry a vedúci školského tímu Attila Tóth, ktorý so svojim projektom na revitalizáciu priestoru s rybníkom v obci Maňa uspel v rovnakej súťaži v roku 2018.

V súčasnosti je stav daného priestoru v nevyhovujúcom stave a jeho potenciál je nevyužitý. „Našou ambíciou je prísť s funkčnými a nadčasovými riešeniami otvoreného priestoru s integráciou a udržateľným využitím vody,“ dodal Tóth. Uzávierka prác je 30. septembra 2019.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Majzonovo námestie v Nových Zámkoch
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie