Zdroj: Dnes24.sk

Vzdušné Zámky sa rozbiehajú: Ostrovné grafiky i autor s občianskym postojom

Nové Zámky ako slovenské Mesto kultúry 2020 ponúknu množstvo podujatí. Začali hneď po slávnostnej ceremónii.

Anton Hrachovský Kultúra
Anton Hrachovský Kultúra

Vzdušné Zámky sa rozbiehajú: Ostrovné grafiky i autor s občianskym postojom

Nové Zámky ako slovenské Mesto kultúry 2020 ponúknu množstvo podujatí. Začali hneď po slávnostnej ceremónii.

Zdroj: Dnes24.sk

Vo štvrtok 23. januára 2020 sa v Nových Zámkoch konalo slávnostné otvorenie Mesta Kultúry SR 2020 – Vzdušné Zámky. V Cisársko-kráľovskej historickej Jazdiarni sa zišli stovky návštevníkov, aby si ho pozreli na vlastné oči. Otváracia ceremónia „Zámky Odomknuté“ bola umeleckou kolážou miestnych umelcov, spestrená vstupmi pozvaných hostí.

Organizátori pri príprave celoročného programu nezaháľali, čo dokazuje aj rýchly sled podujatí, ktoré sú pre (nielen) Novozámčanov dostupné už tento týždeň.

Medzi akcie, ktoré by mohli upútať záujem potenciálnych návštevníkov v posledný januárový týždeň, zaraďujeme výstavu grafík britských ostrovov 18. a 19. storočia zo zbierky Ernesta Zmetáka a jeho manželky Danice Zmetákovej. Rovnako tak by mala byť zaujímavou úvodná beseda z celoročného cyklu Predstavujeme slovenských autorov.

The happy girl. The unhappy girl

V Galérii umenia Ernesta Zmetáka bude k videniu grafika britských ostrovov 18. a 19. storočia zo zbierky Ernesta Zmetáka a jeho manželky Danice Zmetákovej. Návštevníci si môžu pozrieť zhruba 50 diel anglických a írskych dobových grafických majstrov, rytcov resp. autorov predlôh. Výstava sa bude konať od 30. januára do 21. marca 2020. Počas 27. februára a 19. marca si bude možné užiť komentovanú prehliadku výstavy (o 17:00).

Michal Hvorecký – autor s občianskym postojom

Na rad príde aj úvodná beseda z celoročného cyklu Predstavujeme slovenských autorov. Jej súčasťou bude aj autogramiáda prvého z autorov – Michala Hvoreckého, slovenského spisovateľa a publicistu, preklady ktorého diel vyšli aj v Nemecku, Taliansku, Poľsku a Česku. Beseda sa bude konať vo štvrtok 30. januára o 18:00 v kníhkupectve Artfórum.

Podujatia Vzdušných Zámkov budú pokračovať aj v nasledovnom týždni. Tešiť sa môžeme na filmovú prehliadku i seminár či besedu a autogramiádu so známym hercom Jurajom Kukurom.

Vo fotogalérii a na videu: Slávnostné otvorenie Vzdušných Zámkov 2020.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Slávnostné otvorenie Nových Vzdušných Zámkov
14
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín