Ilustračný obrázok k článku Vzdušné Zámky chcú regenerovať kultúrou: Do mesta prinesú pestrý mix umenia
5
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Vzdušné Zámky chcú regenerovať kultúrou: Do mesta prinesú pestrý mix umenia

Novozámocká radnica odprezentovala projekt Vzdušné Zámky. Vďaka nemu získali Nové Zámky titul Mesto kultúry 2020.

Anton Hrachovský Kultúra Samospráva
Anton Hrachovský Kultúra Samospráva

Vzdušné Zámky chcú regenerovať kultúrou: Do mesta prinesú pestrý mix umenia

Novozámocká radnica odprezentovala projekt Vzdušné Zámky. Vďaka nemu získali Nové Zámky titul Mesto kultúry 2020.

Ilustračný obrázok k článku Vzdušné Zámky chcú regenerovať kultúrou: Do mesta prinesú pestrý mix umenia
5
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Nové Zámky sa stali slovenským Mestom kultúry 2020. Rozhodla o tom hodnotiaca komisia Fondu na podporu umenia po verejnej prezentácii projektov troch finálových miest, ktoré sa o titul a s ním spojenú podporu 300-tisíc eur uchádzali.

Projekt, s ktorým Nové Zámky uspeli, nesie názov Vzdušné Zámky. Hlavnou myšlienkou projektu je tvorba dialógu, posilnenie solidarity, poznanie histórie, oživenie verejných priestranstiev a regenerácia mesta kultúrou.

Do mesta príde množstvo podujatí

V utorok 18. júna sa v kine Mier konala prezentácia víťazného projektu. Pod taktovkou programového riaditeľa projektu Pavla Strážaya priblížila kultúrne podujatia, ktoré na obyvateľov v roku 2020 čakajú. Tím, ktorý sa na príprave podieľal, rozčlenil program podľa cieľov, ktoré ním chce dosiahnuť.

Pripravovaný projekt obsiahne päť programových žánrov ako literatúra, výtvarné umenie, kultúrne dedičstvo, hudba s tancom a multimédiá.

Celkovo 38 participantov sa v spolupráci s radnicou postará o niekoľko hlavných programov. Medzi zúčastnenými sú aj Múzeum Jána Thaina, Galéria Ernesta Zmetáka, mestská spoločnosť Novocentrum, Regionálne osvetové stredisko, Vokálny zbor – ENTHEA, fotoklub ale aj novozámocká farnosť, skautský zbor či viacero občianskych združení.

Hlavné a podporné programy

Hlavné programy bude doprevádzať dvojica sprievodných projektov – Kultúrna akupunktúra a Apropo kultúra.

„Kultúrna akupunktúra“ si vezme za úlohu vytvoriť maximálny počet kultúrnych bodov vďaka využitiu verejných a otvorených priestorov. „Apropo kultúra“ má zase podčiarkovať sociálny rozmer celého projektu. Má umožniť návštevu kultúrnych podujatí aj sociálne ohrozeným obyvateľom.

Do hlavných programov je zahrnuté Zunenie, Menora, Vzdušné Zámky, Momentky, Vrava sprava aj zľava, Vtedy v Zámkoch, Epoché – Festival filozofie a myslenia, Krepark – Park inšpirácií.

Hlavné programy projektu

Zunenie – Nultý ročník hudobného festivalu kombinujúceho klasickú a súčasnú hudbu v neočakávaných lokalitách.

Menora – Prvý ročník festivalu židovskej kultúry v meste, formou siedmich programov chce sprístupniť rozmanitosť židovskej a izraelskej kultúry v širších kontextoch doby, priestoru a ponímania umenia.

Vzdušné Zámky – Nultý ročník multižánrovej prehliadky, ktorá mapuje animovanú tvorbu a knižnú ilustráciu venovanú deťom a dospievajúcej mládeži.

Momentky – Cyklus kultúrnych umeleckých prienikov do života obyvateľov mesta a jeho verejného priestoru formou letmých výstav, minútových workshopov, mobilných ateliérov, výstav, pouličnej poézie či zdravotných cvičení v parku.

Vrava sprava aj zľava – Cyklus besied, prednášok a hodinových kurzov kritického myslenia so zapojením publika.

Vtedy v Zámkoch – Poznávací cyklus skúmajúci dejiny mesta na základe príbehov a interaktívnych prednášok.

Epoché – Festival filozofie a myslenia – Festival prinášajúci spoločenský dialóg.

Krepark – Park inšpirácií – Predstavenie tvorby a talentu mladých v mestskom parku prostredníctvom vystúpení, koncertov, výstav, tvorivých dielní či prezentácií.

Prvé podujatie príde na rad už v januári 2020, podľa programovej mapy podujatia by ním mala byť Vernisáž roku Mesta kultúry 2020 s názvom „Zámky odomknuté“.

Pozitívne naštartovaní

„Aj od našich participantov máme odozvu, že sme do roku 2020 pozitívne naštartovaní. Verím, že to bude neskutočne inšpiratívny rok, ktorý nás obohatí a bude stáť za to,“ povedala Denisa Felixová z Mestského úradu, ktorá je koordinátorkou projektu.

Kompletnú 52-stranovú prezentáciu projektu Mesto kultúry 2020 je možné nájsť aj na webe mesta Nové Zámky.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Vzdušné Zámky chcú regenerovať kultúrou
5
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín