Anton Hrachovský Správy

Vyšetrenie na koronavírus: TAKTO sa môžete dať otestovať v Zámkoch, FOTO

Obyvatelia sa môžu dať bezplatne otestovať na ochorenie COVID-19 aj v Nových Zámkoch. Musia však dodržať určitý postup.

Ilustračný obrázok k článku Vyšetrenie na koronavírus: TAKTO sa môžete dať otestovať v Zámkoch, FOTO
10
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky sa od utorka 21. apríla 2020 zapojila do siete zdravotníckych zariadení, ktoré testujú pacientov na ochorenie COVID-19.

Na parkovisku pred budovou nemocnice bola na diagnostiku pre obyvateľov okresu osadená unimobunka. Testovanie funguje formou „drive-through“. Vyšetrenie a odber vzorky prebiehajú z auta ale aj osobne (pešo).

Testovanie aj v Zámkoch

Ešte pred samotným odberom musí záujemca vyplniť online formulár v mobilnej aplikácii Moje eZdravie. Vo formulári musí žiadateľ vyplniť resp. zodpovedať okrem osobných údajov aj otázky ohľadom bývania, príznakov ochorenia, cestovateľskej anamnézy či absolvovaní karantény.

Ak Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) usúdi, že žiadateľ je vhodný na testovanie, odošle mu mailom alebo sms tzv. COVID pas.

Následne bude žiadateľa kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva a oznámi mu, že je vhodným kandidátom a pošle mu presné pokyny, ako aj miesto a čas testovania.

Nemocnica bude testovať cez pracovné dni od 8:00 do 12:00. Denne sa odoberie zhruba 30 vzoriek.

Zamestnanci nemocnice COVID pas na odbernom mieste spárujú a vykonajú odber z nosných dierok a podnebia v ústach. Vzorky sa odosielajú na rozbor do Národného referenčného centra pre chrípku v Bratislave. Každý deň ich tam bude vozidlo prevážať zo Zámkov. Pacientom prídu výsledky prostredníctvom aplikácie, alebo formou sms správy.

Bezplatne ale nie pre každého

Obyvatelia nebudú za odbery platiť. Hradené sú z prostriedkov zdravotnej poisťovne.

Neznamená to však, že otestovať sa budú môcť všetci žiadatelia. Pracovníci nemocnice môžu odobrať ster až po odsúhlasení Úradu verejného zdravotníctva, nie len pridelením COVID pasu od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

„Je iba na osobe, ktorá posudzuje daný formulár, či je žiadateľ zaujímavý pre odber,“ vysvetlil epidemiológ a člen krízového štábu nemocnice Peter Hoppan. Odber na vlastnú žiadosť a za hotovosť nie je možný.

Testovanie je podľa Hoppana len akousi nadstavbou. V prvom rade treba dodržiavať respiračnú hygienu, dezinfekciu a vyvarovať sa masovým stretnutiam.

Vo fotogalérii: V Nových Zámkoch zriadili odberné miesto na diagnostiku COVID-19.

Odberné miesto na diagnostiku COVID-19 v Nových Zámkoch
10
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie