Anton Hrachovský Správy

Veľké investície v nemocnici: Nové vybavenie ju priblíži európskej úrovni, VIDEO

Nemocnica v Nových Zámkoch investovala poriadny balík do modernizácie. Z európskych fondov sa jej podarilo získať viac ako 15 miliónov eur na stavebné úpravy a nákup novej medicínskej techniky.

Zdroj: Dnes24.sk

Pôsobnosť Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky presahuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti hranice nášho okresu. Svojimi oddeleniami je významná v rámci regiónu viacerých okresov a krajov juhozápadného Slovenska.

Milióny do modernizácie

Podľa ekonomickej riaditeľky nemocnice Ľubice Bartošovej si dala nemocnica pred dvomi rokmi vypracovať štúdiu, podľa ktorej sa nemocnica za dlhé roky bez komplexnejšieho investovania, dostala do investičného dlhu zhruba 33 miliónov eur.

Vedenie nemocnice preto požiadalo o prostriedky z eurofondov na dve základné oblasti – stavebnú oblasť a prístrojovú techniku.

V rámci projektu s názvom Moderná Fakultná nemocnica Nové Zámky pre moderný región juhozápadného Slovenska získala nemocnica z fondov Európskej únie takmer 15,2 milióna eur.

Z tejto sumy tvorí zhruba 6,6 miliónov eur stavebná časť projektu a 8,6 milióna eur bude stáť nová prístrojová technika.

V rámci investície do stavebnej oblasti chce vedenie nemocnice v troch etapách zrenovovať vnútorné vybavenie (rozvody, elektrinu, kanalizáciu, vodu), výťahy, podlahy, stropy a inštalovať úsporné svietidlá.

Na nákup novej medicínskej techniky bolo vyhlásených osem verejných obstarávaní.

Verejným obstarávaním plánuje nemocnica zabezpečiť moderné vybavenie v ôsmich oblastiach pre viacero oddelení. Zakúpená bude:

  • zobrazovacia technika (napr. 10 ks EKG holter, 4 ultrasonografické prístroje, röntgenová technika na operačné sály a na oddelenia)
  • video-endoskopická technika (napr. urologický resektoskop, videokolonoskop, atroskop, laparoskop a iné)
  • ostatné zdravotnícke zariadenia (napr. ultrazvuková odsávačka pre neurochirurgiu, laserový litotriptor, ale aj prístroj na magnetickú detekciu lymfatických uzlín a ďalšie)
  • zariadenia pre sterilizáciu
  • prístroje pre intenzívnu medicínu (napr. infúzna technika – injektory a infúzne pumpy, prístroje pre umelú pľúcnu ventiláciu, monitory vitálnych funkcií a ďalšie)
  • operačná technika (napr. mikroskop pre operácie chrbtice, vŕtacie systémy pre neurochirurgiu, ortopédiu a traumatológiu a ďalšie)
  • zariadenia pre neonatálnu starostlivosť (napr. prístroj pre pľúcnu ventiláciu novorodencov, prístroj pre podtlakovú drenáž hrudníka, monitor cerebrálnych funkcií novorodencov, inkubátory a ďalšie)
  • zariadenia pre patológiu (napr. parafínová zalievacia linka, podtlakový tkaninový procesor a ďalšie)

Špičkové zariadenia

Niektoré z nových zariadení sú už v prevádzke, pri iných ešte prebiehajú obstarávania. Všetky nové prístroje by mohli byť uvedené do prevádzky do pol roka.

„Na oddelení máme prvý prístroj, ktorý spĺňa kritériá kliník aj v západnej Európe,“ vyjadril sa Zoltán Jakubovich, primár Neurologickej kliniky FNsP Nové Zámky na margo nového ultrazvukového prístroja na vyšetrenie karotického a intrakraniálneho riečiska.

„Umožňuje vyšetrenia cievneho systému krčnej a vnútrolebečnej oblasti, čo je novinka. Zatiaľ sme takú sondu nemali. Doteraz sa využíval zastaralý 10 až 15-ročný prístroj. Nový prístroj umožňuje tiež vyšetrenie a denné monitorovanie špeciálneho typu krvácania. Novinkou, ktorú prístroj dokáže, je aj vyšetrenie periférnych nervov ultrazvukom,“ dodal Zoltán Jakubovich, podľa ktorého by sa malo ročne urobiť s novým prístrojom 800 až 1000 vyšetrení a dá sa využiť v prípade akútnych cievnych príhod i preventívne.

Zábery z používania tohto prístroja si môžete pozrieť na priloženom videu.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky má v súčasnosti 660 lôžok, pričom zdravotnú starostlivosť zabezpečuje na 18 lôžkových oddeleniach, na jednom nelôžkovom oddelení a 10 oddeleniach spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Okrem toho prevádzkuje 60 všeobecných a špecializovaných ambulancií.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Miliónové investície do nemocnice v Nových Zámkoch
7
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie