Anton Hrachovský Správy

V Štúrove odhalili pamätník Ľudovíta Štúra: Názory sa rôznia, konal sa aj protest, FOTO

V Štúrove slávnostne odhalili pamätník Ľudovíta Štúra. Busta národného dejateľa stojí na kamennom podstavci na Námestí slobody pri Dunaji.

Ilustračný obrázok k článku V Štúrove odhalili pamätník Ľudovíta Štúra: Názory sa rôznia, konal sa aj protest, FOTO
7
Galéria

Myšlienka osadenia pamätníka Ľudovíta Štúra sa v Štúrove objavila už pred viac ako dvoma desaťročiami. Stavebné povolenie sa podarilo získať v januári tohto roka, po viac ako štvorročnej snahe miestneho odboru Matice slovenskej.

Pamätník a nevôľa obyvateľov

Pamätník osadili 12. mája 2019. Jeho osadenie sa stretlo u mnohých Štúrovčanov s nevôľou. Mestské zastupiteľstvo s jeho umiestnením na nábreží Dunaja nesúhlasilo a vo svojom uznesení tento akt označilo za necitlivý zásah do pokojného a mierového spolunažívania Maďarov a Slovákov na území mesta.

Deň pred slávnostným odhalením busty sa pred ňou konalo aj protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovala SMK. Svoju nevôľu s umiestnením pamätníka vyjadrili neznámi páchatelia aj posprejovaním budovy Matice slovenskej, kde niekto napísal „This is Párkány“, teda toto je Párkány, čo je maďarské pomenovanie Štúrova. Účastníkov odhalenia pamätníka vítal aj takmer desaťmetrový transparent zavesený na Moste Márie Valérie, podľa ktorého dnešné slávnostné podujatia ponížilo Štúra.

Predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej v Štúrove Jaroslav Janok uviedol, že pamätník až do jeho slávnostného odhalenia pravidelne kontrolovali dobrovoľné hliadky i mestská polícia. Prípadné útoky či zhanobenie busty však neočakáva.

„Neobávame sa nejakých vážnejších problémov, ale nevylučujeme, že niekto môže protestovať, alebo niečo tu riešiť. Budeme preto občasne tento priestor kontrolovať,“ uviedol Janok.

Nakoniec našli cestu

Názory, podľa ktorých mal byť pamätník osadený na inom mieste nepokladá za podstatné. „Podľa mňa toto je najlepšie mesto, ktoré sa dá pre takéto slávnostné podujatie za daných podmienok pripraviť v Štúrove. Je to využitý priestor, ktorý nám bol za určitých podmienok sprístupnený a mohli sme tu postaviť pamätník Ľudovítovi Štúrovi. Mesto nám nedalo nejaké alternatívy, ktoré by boli reálne na jeho postavenie. Boli určité nejasnosti, hlavne pokiaľ ide o rôzne podklady, ktoré bolo potrebné k stavbe pamätníka doložiť, nebolo to celom seriózne zo strany mesta, ale našli sme cestu,“ skonštatoval Janok.

Podľa primátora Štúrova Eugena Szabóa mesto pri výstavbe pamätníka nerobilo žiadne obštrukcie. „Celý proces spadá pod stavebné povolenie. Preto sme trvali na tom, aby boli splnené všetky podmienky, ktoré vyžaduje zákon, aby boli všetky pripomienkovania a podobne. Niektorí si to vysvetľovali tak, že celý proces naťahujeme a nechceme to povoliť. Nie je to pravda a myslím, že dnes, keď sa dá skonštatovať, že bolo všetko spravené podľa zákona, tak môže byť každý spokojný,“ dodal primátor.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

V Štúrove odhalili pamätník Ľudovíta Štúra, konal sa aj protest
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie