Anton Hrachovský Správy Práca

V Štúrove má pribudnúť moderná fabrika: Vyrábať bude tisíce ton bionafty ročne

V lokalite bývalej celulózky by mal vyrásť moderný závod na produkciu paliva. Vzniknúť by tým pádom mali aj nové pracovné miesta.

Ilustračný obrázok k článku V Štúrove má pribudnúť moderná fabrika: Vyrábať bude tisíce ton bionafty ročne
Zdroj: TASR

V Štúrove má vzniknúť nový závod na výrobu bionafty druhej generácie za 50 miliónov eur.

Bionafta druhej generácie

Celý názov projektu znie ´Výroba biopalív a bioriedidiel o kapacite 50 000t/rok – Priemyselný park Štúrovo´. Závod má byť situovaný v juhozápadnej časti mesta, hneď vedľa Dunaja, v dávnejšie uzavretom areáli bývalej fabriky na spracovanie papiera a celulózy.

Cieľom je ročné spracovanie 360-tisíc ton obilnej slamy a kukuričných zostatkov, z ktorých sa za rovnaké obdobie vyrobí 50-tisíc ton biopaliva. Doplnkovou činnosťou bude skvapalňovanie oxidu uhličitého (19 800 ton/rok), ktorý vzniká pri fermentácii a jeho následný predaj.

Prevádzka od roku 2022

Navrhovateľom je bratislavská spoločnosť HOLIG group, výstavba by mala byť zahájená v januári 2019 a ukončená v decembri 2021. Nasledovať by mala 8-mesačná skúšobná prevádzka.

Navrhovaná výroba by mala priniesť nové pracovné miesta priamo vo výrobe i nepriamo cez poľnohospodárske aktivity zabezpečujúce spracovávaný surovinu. Uvádza sa to v najaktuálnejšej verzii zámeru zverejnenom na enviroportáli.

Verejné prerokovanie

Vedenie mesta zvolalo na 28. februára 2018 o 16:00 verejné prerokovanie Správy o hodnotení činnosti „Výroba biopalív a bioriedidiel o kapacite 50 000 t/rok – Priemyselný park Štúrovo“ so zástupcami navrhovateľa. Prerokovanie sa uskutoční v Mestskom kultúrnom stredisku v Štúrove.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie