Anton Hrachovský Šport

V Nových Zámkoch vznikol nový klub: Zapustí u nás korene kanoistika? FOTO

S myšlienkou vytvoriť nový klub pre vodákov v Nových Zámkoch prišiel rodák z nášho mesta, slovenský pretekár Radim Král. Nové Zámky sa tak môžu časom zaradiť medzi liahne slovenských talentov.

Ilustračný obrázok k článku V Nových Zámkoch vznikol nový klub: Zapustí u nás korene kanoistika? FOTO
Foto: Anton Hrachovský

Dňa 5. júna 2016 mali Novozámčania možnosť stretnúť hneď tri veľké mená slovenskej ale i svetovej kanoistiky. Pri príležitosti otvorenia novozámockej lodenice sa na kanoe predviedli slovenskí reprezentační borci Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorí nebudú chýbať ani na športovom vrchole posledných štyroch rokov – Olympijských hrách v Rio de Janeiro. Spoločnosť im robila i slovenská kajakárka Martina Kohlová, ktorá taktiež cestuje do Brazílie v pozícii zúčastnenej pretekárky.

Okrem vyskúšania si plavby po rieke Nitra si návštevníci mohli pochutnať na guláši, ktorý pripravoval aj kapitán novozámockých hokejistov Marek Dubec. V rámci športového popoludnia prebehla i autogramiáda a debata so slovenskými reprezentantmi. Okrem podpisu si mohli záujemcovia o vodné športy odniesť i zážitok z jazdy v turistickom kanoe alebo kajaku.

V Nových Zámkoch vznikol nový klub

S myšlienkou vytvoriť nový športový klub, ktorý by sa venoval vodným športom v Nových Zámkoch prišiel Radim Král (na snímke úplne vpravo), bývalý slovenský reprezentant, ktorý prežil niekoľko rokov aj v komárňanskej lodenici popri Vlčekovi a Tarrovi.

"V Nových Zámkoch som našiel jedny z najlepších podmienok na Slovensku. Je to hlavne kvôli tomu, že rieka Nitra tu má slabý prietok a voda tu tečie pomaly. Je tu vlastne 6-kilometrový okruh, v rámci ktorého sú tu dva kilometre rovnej trate. Na Slovensku je veľmi málo takých tokov,“ povedal Radim Král, predseda klubu Sport Club Slovakia v Nových Zámkoch. Od lodenice je to smerom proti prúdu 1,5 kilometra po Berecký most a ďalších 1,5 kilometra je na druhú stranu až po Komočský most.

„Sport Club Slovakia je úplne nový klub a venuje sa rýchlostnej kanoistike ale aj outdoorovým športom ako je vodná cyklistika a turistika. Hlavná činnosť klubu však bude rýchlostná kanoistika. Chceli by sme, aby sa zapísalo čo najviac detí, ktoré tu potom budú môcť trénovať a neskôr aj pretekať po Slovensku,“ dodal Radim Král.

Uvidíme v Nových Zámkoch aj dračie lode?

Založením klubu a trénovaním mládeže však aktivity klubu nekončia. V našom meste by sme sa tak mohli dočkať na tunajšie pomery aj trochu netradičnejších pretekov. „Chceli by sme ešte upraviť areál naokolo a v budúcnosti by sme sa chceli venovať aj dračím lodiam. To sú typy lodí, kde sa zmestí 10 alebo aj 20 ľudí. Vpredu je bubeník, vzadu kormidelník a zvyšok tímu pádluje. Usporadúvajú sa aj majstrovstvá sveta, Európy. Aj toto by sme chceli priniesť sem do Nových Zámkov,“ prezradil plány do budúcna prezident novozámockého klu­bu.

Pre deti by mala byť zo začiatku využívaná pláž v Komoči. Priamo v Nových Zámkoch, v okolí lodenice, by sa dali zorganizovať zase intervalové preteky alebo šprinty. „Do budúcna by sa dali organizovať aj splavy až do Dunaja pri Štúrove“, naznačil ďalšiu možnosť do budúcna Radim Král.

„Tento rok by sme už určite chceli ísť s deťmi na prvé preteky, v auguste – septembri by sme chceli spraviť preteky aspoň pre neregistrovaných pretekárov,“ prezradil plány na najbližšie mesiace zakladateľ klubu.

Šport uprostred prírody – skvelá príležitosť pre deti i dospelých

Svoju podporu prišli kamarátovi vyjadriť aj slovenskí reprezentanti Erik Vlček a Juraj Tarr, ktorí tvoria elitný slovenský dvojkajak, ktorému sa podarilo získať olympijské miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro. V Nových Zámkoch aj v Riu ich doplnila i slovenská kajakárka Martina Kohlová, pre ktorú to budú už tretie Olympijské hry.

„Zavolal nás náš kamarát Radim Král, ktorý sa rozhodol, že tu založí nový klub. Radim vyrastal u nás v lodenici, takže sa poznáme už odmalička. Keďže je rodákom z Nových Zámkov, tak nás poprosil, či by sme neprišli, čo sme samozrejme veľmi radi urobili,“ prezradil Erik Vlček.

„Určite je to výborné z toho hľadiska, že je to prírodný šport, vonku na vzduchu. Takže by som to odporúčal aj z hľadiska zdravia. Je to taký všestranný šport, nie je to len kanoistika, ale aj behanie, posiľňovanie. Je to dobré na koordináciu, človek je z toho taký všestrannejší,“ doplnil svojho parťáka Juraj Tarr.

Radosť zo vzniku nového klubu a lodenice neskrývala ani slovenská kajakárka Martina Kohlová. „Myslím, že Radimova myšlienka vytvoriť na Slovensku novú lodenicu je úplne úžasná a som veľmi rada, že ju môžem podporiť aj ja.“ Neďaleko, v Komárne, je vychýrená lodenica, ktorá už vyprodukovala nespočet reprezentantov. Nebude to pre Nové Zámky príliš veľká konkurencia? „Jednoznačne sa aj novozámocký klub uchytí. Uchytil by sa aj keby boli vedľa seba. Mám s tým takú skúsenosť, že deti, keď prídu na kanoistiku, tak už pri nej ostanú. Milujú ten šport, páči sa im jazdiť na kajaku, sú v krásnom prostredí, páči sa im aj to, že sú možno trošku ďalej od rodičov. Radim je skvelý tréner, videla som ho v akcii u nás v Bratislave a som presvedčená, že novozámocký klub bude úspešný,“ prezradila slovenská reprezentantka.

Záujemcovia o vodné športy sa môžu hlásiť bez rozdielu veku v novozámockej lodenici alebo na facebookovej stránke Sport Clubu Slovakia. Tréningy sú každý utorok, štvrtok a piatok od 15:30.

Otvorenie lodenice v Nových Zámkoch
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie