Anton Hrachovský Iné športy Šport

V 19 rokoch do sveta: Novozámčan Martin Straňovský si zahral v najlepších súťažiach

Do rodných Nových Zámkov zavítal hádzanár Martin Straňovský, ktorý v 19 rokoch odišiel do jednej z najlepších svetových líg. Porozprával o svojej bohatej kariére.

Ilustračný obrázok k článku V 19 rokoch do sveta: Novozámčan Martin Straňovský si zahral v najlepších súťažiach
8
Galéria
Zdroj: TASR

Ako piaty hosť sa v rámci diskusného cyklu moderátora Milana Grieča Príbehy výnimočných Novozámčanov zúčastnil známy rodák z Nových Zámkov a hádzanár Martin Stráňovský.

Na novozámocké (i slovenské) pomery výstavná ukážka reprezentácie mesta. Len málo športových rodákov sa môže pochváliť pôsobením v dvoch spomedzi najlepších líg sveta, dokonca pod značkou FC Barcelona.

Slovenský reprezentant je aktuálne kapitánom najlepšieho slovenského klubu – Tatran Prešov Handball Team. V minulosti sa presadil aj v drese TJ Štart Nové Zámky, Ademar León či vo hviezdami nabitej Barcelone, kde získal dva ligové tituly a 2. resp. 3 miesto v Lige majstrov. Následne úspešne pôsobil aj v nemeckej Bundeslige v drese HC Erlangen.

Hráva na poste ľavého krídla a bol účastníkom Majstrovstiev Európy 2006, 2008 a 2012. Okrem toho sa zúčastnil aj dvoch majstrovstiev sveta (2009, 2011). V 149 zápasoch strelil za Slovensko 554 gólov.

V uplynulej sezóne 2018/2019 pôsobil práve v Prešove a stal sa najlepším ligovým ľavým krídlom ako súčasť hádzanárskej Sedmičky roka 2018.

Atletika a hádzaná

V mládežníckych rokoch sa Martin Straňovský zaoberal aj ľahkou atletikou. Konkrétne tréningy skoku do výšky a hodu oštepom so strýkom mu neskôr poslúžili aj v hádzanárskej kariére.

Absolvent športovej triedy ZŠ Nábrežná a neskôr gymnázia odišiel v 19 rokoch prvýkrát za zahraničným športovým chlebíčkom. Po maturite ho prijali na FTVŠ, no prišla ponuka zo španielskeho prvoligistu Ademar León. Z tej sa musel čiastočne vykúpiť, keďže ešte stále mal platný kontrakt s Novými Zámkami.

Odchod do Španielska

„Tréner Zoltán Heister ma ako ešte ako kadeta vzal na Majstrovstvá sveta juniorov do Brazílie, kde som hral zápas proti Španielom. Darilo sa mi a skončil som ako druhý najlepší strelec majstrovstiev. Tam si ma asi všimli zástupcovia španielskeho klubu z Leonu,“ vysvetľuje Martin Straňovský, ktorý bol v čase MS juniorov o tri roky mladší, než ostatní hráči.

V roku 2005 tak prišiel prvý zahraničný angažmán. V drese Ademaru León strávil 8 sezón. V ročníku 2011/2012 sa stal najlepším ľavým krídlom v španielskej lige a s klubom obsadzoval popredné ligové priečky.

„Život v Španielsku je úplne iný než tu. Ľudia sú tam veľmi milí, neriešia žiaden stres či intrigy,“ opisuje novozámocký rodák. Ako povedal, v začiatkoch mu pomohol hlavne kamarát, miestny predavač, s ktorým precestoval veľkú časť krajiny.

FC Barcelona je organizácia, ktorá má pod krídlami okrem futbalu aj iné športy – okrem iných hádzanú, basketbal, futsal, hokej na kolieskových korčuliach. Na klubové zápasy hádzanárov často cestovali aj španielski futbalisti ako Carles Puyol.

„V Leone som bol veľmi spokojný, v tej dobe to bol tretí najlepší klub v Španielsku. Podarilo sa nám urobiť niekoľko dobrých výsledkov, no potom prišla do krajiny ekonomická kríza,“ opisuje pôsobenie na severozápade Španielska Straňovský.

Kríza si vybrala svoju daň aj na hádzanej a Straňovský sa ocitol v situácii, keď klub dlžil hráčom výplaty. Opätovnému vábeniu FC Barcelona už neodolal. S Kataláncami následne oslavoval dva ligové tituly (2013, 2014). V roku 2013 si zahral aj finále Ligy majstrov a v roku 2014 obsadil v tejto súťaži tretie miesto. Zo strany trénera však postupne pocítil stratu dôvery a tak prišla ďalšia zmena.

Zo Španielska viedli jeho kroky do nemeckej Bundesligy, kde v sezóne 2014/2015 podpísal zmluvu s nováčikom HC Erlangen. V Nemecku pobudol ďalšie tri roky. „Chcel som si vyskúšať aj hádzanú v Nemecku. Na zápasy chodilo množstvo ľudí, hrávalo sa v hokejových halách. Po futbale je to tam asi najsledovanejší šport. Navyše, finančná stabilita je tam na úrovni 100 %. Jediný problém Nemcov je ten, že keď dôjde na dôležitý zápas ako sú napríklad vo final four v Lige majstrov, tak tie zápasy zvyknú nezvládnuť,“ tvrdí Straňovský, ktorý v mladosti najviac sledoval práve Bundesligu.

Slovensko stagnuje

Martin Straňovský sa tiež nevyhol hodnoteniu dnešnej hádzanej na Slovensku, ako z hľadiska klubov, tak i reprezentácie. Slovensko už niekoľko rokov chýba na veľkom podujatí ako sú majstrovstvá Európy či sveta.

„V zahraničí som videl, že už juniorské družstvá trénujú štýlom ako dospelí. Na Slovensku tá príprava na zápasy možno nie je taká kvalitná ako v zahraničí. Chýbajú tu aj trénerské skúsenosti,“ vraví slovenský hádzanár. „Inde sa tréneri pravidelne zdokonaľujú na seminároch a školeniach. Na druhú stranu sa tým trénerom na Slovensku nečudujem, keďže často robia hádzanú "len“ ako koníček," dodáva Straňovský.

Po 13 sezónach v zahraničí sa vrátil na Slovensko a podpísal zmluvu s Tatranom Prešov. Šarišanov viedol v uplynulom ročníku ako kapitán v Lige majstrov, nadnárodnej SEHA lige i play off domácej súťaže. „S Prešovom hráme proti kvalitným súperom. V zápasoch sa stretávam aj s bývalými spoluhráčmi, napríklad z Barcelony,“ vysvetľuje slovenský reprezentant.

Návrat zo západoeurópskych súťaží na Slovensko za športový či kultúrny šok nepovažuje. „Vedel som, aká úroveň je na Slovensku. Nedá sa to porovnávať s Nemeckom, no šok to určite nebol. Všimol som si, že aj v slovenských mužstvách hrajú šikovní hráči,“ dodal Straňovský.

Spoločná česko-slovenská liga

Martin Straňovský zaspomínal aj na pôsobenie v drese Nových Zámkov, keď existovala spoločná česko-slovenská liga HIL.

„Boli to veľmi kvalitné zápasy a mužstvo bolo vyskladané vynikajúco. Chodila plná hala. Nové Zámky stále bojovali o medailu. Neskôr sme to aj s bratom ťahali my, Novozámčania,“ dodal Martin Straňovský, ktorý pôsobil v Zámkoch pred odchodom do zahraničia tri sezóny.

Po návrate na Slovensko sa v drese Prešova stretol s Novými Zámkami v semifinále play off. Zaujímalo nás, či premýšľal nad možnosťou zahrať si ešte niekedy súťažne po boku brata Tomáša. „Chceli sme si proti sebe zahrať toto play off, no Tomáš bol žiaľ zranený. Ja mám ešte dva roky platnú zmluvu v Prešove, takže neviem. Uvidíme,“ dodal Martin Straňovský. Ani po uplynutí kontraktu v Prešove však na záver kariéry nemyslí, podľa vlastných slov si vie predstaviť ešte pôsobenie napríklad v maďarskej lige.

Znovuzrodenie HIL by privítal. „Určite by to boli atraktívnejšie a kvalitnejšie zápasy. Druhá vec je cestovanie. S Prešovom hrávame aj dva zápasy týždenne, takže z tohto hľadiska by to bolo náročné,“ dodal na záver Straňovský.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Martin Straňovský podpísal zmluvu s Tatranom Prešov
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie