Anton Hrachovský Správy

Úspešná reprezentácia za oceánom: Gymnazisti zožali úspech na majstrovstvách sveta

Mladí Novozámčania sa opäť ukázali pred globálnym publikom. Za oceánom reprezentovali miestne gymnázium na Majstrovstvách sveta.

Ilustračný obrázok k článku Úspešná reprezentácia za oceánom: Gymnazisti zožali úspech na majstrovstvách sveta
5
Galéria

V austrálskom Sydney sa v júli konali Majstrovstvá sveta v robotike – RoboCup2019. Úspešne sa ho zúčastnili aj zástupcovia Gymnázia Nové Zámky, ktoré na súťaž vyslalo päťčlenný tím s názvom How to train your kangaroo.

Novozámčania vo svetovej špičke

Vďaka víťazstvu na Majstrovstvách Slovenska v kategórii OnStage ADVANCED sa na svetový šampionát prebojovali už po tretíkrát za sebou, tentoraz robotickými klokanmi.

„Inšpiráciou na podobu klokana je príbeh asi najslávnejšieho klokana Austrálie – Rogera. Ten sa preslávil najmä svojimi boxerskými výkonmi – a preto aj robotické predstavenie končí práve boxerskou „vložkou“,“ povedali zástupcovia novozámockého gymnázia.

Študenti sa rozhodli svojimi robotmi napodobniť základný pohyb klokanov – skákanie. Zabudnúť pri tom nemohli na strojové učenie, vymodelovanie 3D modelu klokana, vytlačenie ho na 3D tlačiarni, stavbu vlastného mikropočítača. Všetko potom oživili vlastným kódom v jazyku C.

Schopnosti svojich robotov následne demonštrovali v angličtine v časti súťaže „Technical demonstration“.

V náročnej konkurencii sa do oficiálnej prvej trojky nedostali a nepodarilo sa im obhájiť minuloročný triumf. Napriek tomu zožali veľký úspech a pochvalu zo všetkých strán.

Pochvaly od porotcov

V časti Technical interview musia súťažiaci odpovedať porotcom na odborné otázky. "Jedna z porotkýň sa nezdržala a povedala, že by toho nášho robota chcela mať doma. No asi najviac nás potešilo konštatovanie predsedu poroty. Decká ešte priamo na mieste dokladali fotodokumentáciu z návrhu vlastného mikropočítača a porotca im vravel, že to nemuseli. Ich vedomosti vraj už teraz presahujú vedomosti niektorých študentov z vysokoškolských fakúlt. Iba pripomínam, vek našich študentov je 14 rokov,“ dodali zástupcovia Gymnázia Nové Zámky.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Žiaci Gymnázia Nové Zámky na Majstrovstvách sveta v robotike
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie