Anton Hrachovský Hokej

Účasť na olympiáde bola ako sen: ROZHOVOR s medailistkou z Nových Zámkov

Mladá hokejistka z Nových Zámkov robí radosť nielen svojmu okoliu, ale i slovenskej hokejovej verejnosti. S obrankyňou Lily Stern sme sa porozprávali po zisku bronzovej olympijskej medaily.

Ilustračný obrázok k článku Účasť na olympiáde bola ako sen: ROZHOVOR s medailistkou z Nových Zámkov
10
Galéria

Nestáva sa až tak často, aby Novozámčania reprezentovali Slovensko na podujatiach toho najväčšieho cvengu. Napriek tomu sa takí nájdu. Spomeňme napríklad paralympionika Adriána Matušíka či olympionikov – hokejistu Andreja Kudrnu a tenistku Martinu Suchú.

Do skupiny takýchto hráčov určite patrí aj hokejistka Lily Stern (na snímke vľavo). Ešte len 14-ročná obrankyňa Lokomotívy Nové Zámky a ŠKP Bratislava sa nedávno zúčastnila na Olympijských hrách mládeže 2020 vo Švajčiarsku. So svojimi spoluhráčkami na turnaji obsadila skvelé tretie miesto a domov tak priniesla bronzovú medailu.

Okrem slovenských súťaží nastupuje v drese ŠKP aj v nadnárodnej lige EWHL. Skúsenosti má už aj so ženskou extraligou. V sezóne 2018/2019 odohrala v drese Zvolena 15 zápasov.

Po návrate z Olympijských hier mládeže 2020 sme sa s Lily trochu porozprávali.

Aktuálne hrávaš za Lokomotívu Nové Zámky v kategórii starších žiakov 8. ročník a za kadetov za ŠKP Bratislava. Nemáš vo výhľade aj extraligu žien, ako to bolo v minulej sezóne za Zvolen?

Áno, väčšinou hrávam kadetskú ligu za ŠKP, v Nových Zámkoch si rada zahrám vždy, keď nemám povinnosti v Bratislave. Ženskú extraligu som túto sezónu nemohla hrať, keďže pred jej začiatkom boli pravidlá zmenené tak, že hráčky ročníka 2005 a mladšie nemohli do ligy zasiahnuť.

Hrávaš aj v lige EWHL za ŠKP. Môžeš čitateľom túto ligu trochu priblížiť?

Táto liga je rozdelená na dve časti, na dlhodobú súťaž pod názvom Elite Women’s Hockey League a EWHL Super Cup, ktorý sme hrali my. Tento rok hralo EWHL Super Cup 8 tímov – ŠKP Bratislava, EHV Sabres, DEC Salzburg Eagles, ERC Ingolstadt, ECDC Memmingen, ESC Planegg, KMH Budapest, MAC Budapest, Aisulu Almaty. Je to kvalitná súťaž, kedže v družstvách hrá veľa reprezentantiek. Liga je náročná nielen kvôli ťažkým súperom, ale aj z hľadiska cestovania.

V minulosti si už bola súčasťou reprezentácie. Aký to bol pocit zúčastniť sa Olympijských hier mládeže? Bol to doteraz z hľadiska hokeja tvoj vrchol?

Zúčastniť sa Olympijských hier mládeže bol neopísateľný pocit. Je to sen každého športovca, dostať sa na olympiádu. Zo športovo-spoločenského hľadiska bola účasť na olympiáde ten vrchol. Čo sa týka hokeja, myslím si, že vrchol bol moja nominácia na Majstrovstvá sveta žien do 18 rokov v ľadovom hokeji. Nie každý deň sa podarí hrať proti takým súperkám ako sú Američanky či Švédky.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Zlatými medailistkami sa na OH mládeže stali Japonky. Slovenskí fanúšikovia poznajú japonský hokej len tak zbežne, hlavne z MS, kde patrili Japonci vždy k outsiderom. Sú ich ženy resp. dievčatá na tom lepšie? V čom to podľa teba je, že v Lausanne predčili Európu?

Japonky, čo sa hokeja týka, patria v týchto vekových kategóriách (U16 a U18) k širšej svetovej špičke. Majú určite podstatne širšiu základňu dievčat a majú možnosti angažovať zahraničných trénerov. V Lausanne malo družstvo dievčat fínskeho trénera.

V čom sú najväčšie rezervy mladých Sloveniek v porovnaní s konkurenciou (SWE, FIN). A naopak, v čom sú Slovenky lepšie?

Pravdepodobne je to tým, že je na Slovensku menej dievčat, ktoré v takomto veku zostanú pri hokeji, keďže aj v materských kluboch to majú dosť ťažké presadiť sa medzi chlapcami. Nemyslím si však, že by sme nemohli držať krok so Švédkami, Fínkami či Ruskami. Akurát ten americký a kanadský hokej je niekde inde ako zbytok sveta. V čom sú slovensky lepšie? Možno v tom, že chcú dokázať, že aj v týchto podmienkach vedia byť konkurencieschopné.

Stihla si si aj užiť pobyt v Lausanne? Teda, venovali ste sa aj niečomu inému než hokeju? Boli ste povzbudiť aj iných našich športovcov?

Veľa času sme mimo hokejového turnaja nemali, žiaľ nedostali sme sa na iné športoviská. Ostatným Slovákom sme držali palce cez livestreamy, ktoré sme sledovali v olympijskej dedine v Yodli Cafe, kde sme sa stretávali aj so športovcami z iných krajín. Po skončení turnaja sme boli pozrieť Olympijské múzeum.

Prečo si sa rozhodla hrávať hokej, resp. ako prišlo k tomuto rozhodnutiu?

Keď som bola malá, otec ma zobral na zimný štadión, aby som sa naučila korčuľovať. A čo čert nechcel, hrám hokej.

A prečo si sa stala obrankyňou? Čo ti na tomto poste imponuje najviac?

Toto by bola asi dobrá otázka na môjho trénera v piatom ročníku. Postavil ma do obrany a tento post mi zostal. Ale imponuje mi na tomto poste zodpovednosť. Keď pokazí niekto niečo v útoku, ešte stále je tam obrana, ktorá to môže zachrániť.

Máš nejakú vysnívanú ligu, v ktorej by si chcela hrávať?

Vysnívanú ligu nemám, ale rada by som si zahrala v nejakom univerzitnom tíme v Amerike.

Sleduješ aj výkony A-tímu Nových Zámkov? Je niektorý z hráčov Zámkov, prípadne Tipsport ligy, tvojím vzorom?

Keď som doma, rada skočím na zápas našich mužov, ale nejak extra to nesledujem . Vzor z našej extraligy nemám žiadny.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Novozámčanka Lily Stern skvele reprezentuje nielen Slovensko ale i Nové Zámky
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie