Sympatická plavčíčka Barbora (20) zo Štrandu: Ľudia sú už poobede nedisciplinovaní, najviac machrujú chalani

Bežný chod na kúpalisku pri bazénoch by sme si bez nich vedeli len ťažko predstaviť. My sme vyspovedali mladú a sympatickú plavčíčku z novozámockého kúpaliska, Barboru Polákovú (20). Ako vyzerá taká práca plavčíka?

Viktória Botošová
Ilustračný obrázok k článku Sympatická plavčíčka Barbora (20) zo Štrandu: Ľudia sú už poobede nedisciplinovaní, najviac machrujú chalani
Foto: Viktória Botošová

Barbora Poláková (20) brigáduje od 15. júna 2015 ako plavčíčka na našom novozámockom kúpalisku. Teraz ukončila štúdium na Gymnáziu Nové Zámky a chystá sa na medicínu do Bratislavy.

Prečo si sa rozhodla práve pre takúto brigádu?
Mám rada prácu s ľuďmi a keďže chcem byť doktorka, tak ma zaujíma aj záchrana a pomoc ľuďom. Môžem si tu cvičiť prvú pomoc, aj keď zatiaľ tu nebolo veľa takých prípadov. Plusom je pre mňa aj voda, keďže ma baví plávať, takže tento výber bol pre mňa ideálny.

Ako si sa dostala k brigáde plavčíčky?
Cez môjho kamaráta, ktorý to už robil. Vysvetlil mi kam treba napísať mail a hneď sa mi ozvali telefonicky späť. V telefonáte mi vysvetlili, čo všetko mám priniesť, dohodli sme sa na stretnutí, kde som už podpísala zmluvu. Následne sme si museli robiť záchranársky kurz plavecký, ktorý sme museli všetci absolvovať.

Ako vyzeral tento kurz, čo všetko ste museli absolvovať?
Ráno na ôsmu sme sem všetci prišli a nasledovalo trojhodinové plávanie. Sranda bola v tom, že bolo vtedy vonku asi len 18 stupňov. Potom sme cvičili záchranárske veci, napríklad ako postupovať, keď sa niekto topí, ako skočiť do vody, trénovali sme záchranárskeho kraula, alebo ako ťahať topiaceho sa z vody. Mali sme nácvik prvej pomoci aj nejakú teóriu.

Takže keď sa niekto teraz začne topiť zvládneš celý proces záchrany?
Tak áno, samozrejme.

Si sympatická mladá baba oblečená v plavčíckom oblečení. Ako je to s chlapcami, padli už nejaké návrhy z ich strany, dvorenie, či rovno pozvania na rande?

Samozrejme, keď tu sedím stále ma zamestnávajú rôznymi otázkami, alebo naschvál skáču do bazéna, aby ma obliali vodou. Ale neriešim to… Už padli aj nejaké tie pozvania na rande, ale neboli to moje typy.

Si zadaná? Či majú nápadníci aj nejakú šancu?
Áno som, aj keby príde za mnou hocijaký vyšportovaný, svalnatý, či namakaný, tak by nemal šancu.

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?
Záleží od toho, aké máme služby. Tie sú rozdelené podľa rozpisu. Je doobedná, poobedná a celodenná. Doobedná je väčšinou do jednej, to sa dá, keď ešte pofukuje vietor. Poobedná je už horšia. To je už strašne dusno, ľudia neposlúchajú. A celodenná, to je také zdĺhavé. Po záverečnej upratujeme brodiská, pozbierame smeti, v areáli aj pri bazénoch a pozametáme vodu. Toto isté sa robí vždy pred otvorením aj po záverečnej.

Ako sa chrániš pres slnkom? Vydržíš tu toľko?
Najprv, keď som začala, natierala som sa 50-tkou, lebo mi prišlo dosť silné to slnko. Máme super šiltovky, ktoré využívame hlavne keď sme na tobogane, lebo tam je to vražda. Vlastne všetky stanoviská plavčíkov sú v chládku a tam sa dá vydržať.

Čo považuješ na tejto práci za najnáročnejšie? Niektorí to vidia tak, že plavčík oddychuje a opaľuje sa..
Pre mňa osobne táto práce nie je náročná, aj keď niekedy zažívam aj stres. Keď vidím, že rodičia sem prinesú malinké dieťa a ja im poviem, že tu s ním nemôžu byť a oni ho tu začnú hádzať do vody tak mám ten rešpekt, dávam pozor, lebo sa bojím, že sa mu niečo stane. Predsa len, máme tu tú zodpovednosť. Ale tak návštevníci väčšinou poslúchajú, keď nie tak na nich zapískame a upozorníme ich, alebo za nimi pošleme hlavného plavčíka.

Musela si už aj niekoho zachrániť, alebo prípadne ošetriť nejaký úraz?

Od kedy tu pracujem, stali sa mi tu dva prípady. Tento týždeň si jeden šuchol nohu o kachličku, tak to som mu ranu vydezinfikovala. Ešte sa mi stalo, že sa jedna žena začala topiť, pri rebríku, cez ktorý sa vchádza a vychádza do bazéna. Do teraz tomu nerozumiem, čo sa stalo. Ja som bola blízko pri nej a ostatní plavčíci boli na druhej strane. Zrejme sa napila vody a začala kričať o pomoc, pritom bola pri schodíkoch a držala sa ich. Našťastie sa však zatiaľ nič vážnejšie nestalo, dúfam, že sa ani nestane.

Čo robíš, keď sa ti skončí zmena? Ponáhľaš sa domou, máš plné zuby kúpaliska, alebo tu zotrváš a zaplávaš si?
Niekedy toho mám plné zuby, ale keď je menej ľudí rada si zaplávam. Využívam výhody plavčíkov naplno a keď skončím doobedu, tak si tu ešte odplávam.

Ako tráviš voľný čas mimo tejto brigády?
Rada športujem, cvičím aj crossfit. Chodím aj behať, no teraz nechodím, lebo je veľmi teplo. Teraz sa pripravujem na crossfitovú súťaž, kde je aj plávanie.

Čo budeš robiť, keď sa skončí letná sezóna?
Nastúpim na medicínu do Bratislavy, ktorú som spomínala. Že vraj je to poriadny masaker, takže som zvedavá, asi až o 6 rokov budem mať život.

Plánuješ sa prihlásiť za plavčíčku aj na budúci rok?
Určite, mám už tento záchranársky plavecký preukaz, takže to je veľká výhoda. Vlastne vďaka tejto robote som ho získala. Tak dúfam, že ma príjmu aj na ďalšie leto.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame