Šurany si pripomenú anjela miestneho hradu: Odohrá sa Pamätný deň Bosniakovcov

V Šuranoch si nielen milovníci histórie zaspomínajú na život známej rodáčky a jej rodiny. Vďaka podujatiu sa návštevníci prenesú do 16. a 17. storočia.

Anton Hrachovský

V Šuranoch sa bude konať Pamätný deň Bosniakovcov, podujatie ktoré pripomenie 410. výročie narodenia barónky Žofie Bosniakovej a 385. výročie smrti jej otca, protitureckého bojovníka a šurianskeho kapitána Tomáša Bosniaka.

Podujatie, ktoré prinesie možnosť spoznať kultúru 16. a 17. storočia sa odohrá v miestnej synagóge v sobotu 15. júna 2019.

Bojovníci proti Turkom

Žofia Bosniaková sa narodila 2. júna 1609 na hrade v Šuranoch v šľachtickej rodine vojenského kapitána Tomáša Bosniaka. Hrad bol v tom čase pevnosťou na bojovej čiare s Tureckom. Velil mu Žofiin otec Tomáš Bosniak.

Za priezvisko táto rodina vďačí svojmu pôvodu z Bosny. Bola to rodina nezmieriteľných protitureckých bojovníkov, ktorá sa pod tlakom Turkov dostala až na Slovensko. Za zásluhy v boji dostal Tomáš Bosniak práve v roku narodenia svojej dcéry titul barón.

2. júna uplynulo 410 rokov od narodenia Žofie Bosniakovej – „Anjela Šurianskeho hradu“.

Uhorská šľachtičná žila nábožným životom, založila nemocnicu ale i útulok pre chudobných. Povesť svätice si vyslúžila nielen svojimi cnosťami a šľachetnými skutkami, ale aj neobyčajným úkazom, keď jej 35-ročné telo uložené do krypty na Strečnianskom hrade našli po 55 rokoch neporušené a také zostalo aj po prevezení do kaplnky v Tepličke nad Váhom. Zomrela 28. apríla 1644 na hrade Strečno.

V januári 2010 pribudla na námestí v Šuranoch socha Žofie Bosniakovej.

Program Pamätného dňa Bosniakovcov

  • 13:00 – slávnostné otvorenie a predstavenie knihy „Zabudnutí hrdinovia protitureckých bo­jov“
  • 14:00 – Umenie boja a chladné zbrane
  • 15:00 – Musicantica Slovaca, hudba 16. a 17. storočia
  • 16:00 – Dobová móda a škola tanca
  • 18:00 – Slávnostná svätá omša v rímsko-katolíckom farskom kostole
  • 19:00 – prezentácia v synagóge: Bosniakovci v našich dejinách a predstavenie príležitostnej brožúry

Organizátori pripravili aj sprievodný program, ktorého súčasťou bude dvor ľudových remesiel, interaktívne dielne, pečenie chlebových placiek, výstava hudobných nástrojov a ukážky historickej zbroje.

Vo fotogalérii – Život Žofie Bosniakovej si pravidelne pripomínajú aj na hrade Strečno.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk/TASR