Anton Hrachovský Správy

Spomienka na padlých vojakov: Nové Zámky si pripomenú koniec svetového konfliktu

Krvavý konflikt 1. svetovej vojny si vyžiadal milióny obetí. Novozámčania si tak, ako celý svet, môžu uctiť pamiatku ľudí, ktorí bojovali za mier.

Ilustračný obrázok k článku Spomienka na padlých vojakov: Nové Zámky si pripomenú koniec svetového konfliktu
Zdroj: TASR

Spomienková udalosť sa v sobotu 11. novembra odohrá na novozámockom Cintoríne sv. Jozefa pri Pomníku zmierenia. Stane sa tak pri príležitosti 101. výročia ukončenia 1. svetovej vojny.

Koniec 1. svetovej vojny si pripomenú aj Zámčania

Štyri roky, tri mesiace a dva týždne trvajúca krvavá epocha histórie sa odohrávala naprieč Európou, Afrikou, Stredným Východom, Čínou, Indickým oceánom a Pacifikom. Je preto pochopiteľné, že ľudia na celom svete si koniec 1. svetovej vojny pripomínajú zapálením sviečky na hroboch padlých vojakov. Pravidelne sa tak deje 11. novembra 2017 o 11. hodine a 11. minúte.

Prímerie, ktoré ukončilo 1. svetovú vojnu, bolo totiž podpísané 11. novembra 1918 o 5:00 ráno v železničnom vozni v Le Francport pri Compiegne medzi zástupcami Dohody a Nemeckom.

Vojna sa skončila kapituláciou Ústredných veľmocí. Prímerie začalo platiť od 11. hodiny a 11 minúty. Tak ako v iných častiach sveta, aj v Nových Zámkoch si toto výročie pripomenieme. Na spomienku pozýva predseda Občianskeho združenia Za tromi mostami a miestny pamätník František Daniel.

„Dňa 11. novembra 2019 o 11. hodine a 11. minúte si na cintoríne sv. Jozefa pripomenieme túto udalosť zapálením sviečky na hrobe padlých vojakov,“ informoval František Daniel.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie