Skvelý úspech pestovateľa Ivana: Druhé najkrajšie jablko Slovenska je zo Šurian

Pestovatelia jabĺk sa stretli na súťaži v Trenčíne. Druhé najkrajšie jablko Slovenska je z okresu Nové Zámky.

Anton Hrachovský
Ilustračný obrázok k článku Skvelý úspech pestovateľa Ivana: Druhé najkrajšie jablko Slovenska je zo Šurian
Zdroj: TASR

O šikovnosti pestovateľov v okolí Nových Zámkov nie je pochýb. Dokazuje to aj výsledok zatiaľ posledného ročníka súťaže O najkrajšie jablko, ktorá sa v roku 2018 konala v Trenčíne.

Medzi najkrajšími aj jablko zo Šurian

Do 23. ročníka súťaže O najkrajšie jablko, ktorú organizuje Slovenský zväz záhradkárov, bolo zaslaných 1556 vzoriek jabĺk, z toho 73 porotcovská komisia vyradila. Celkovo tak 5-členná porota ohodnotila 1483 vzoriek jesenných a zimných odrôd.

Cieľom súťaže je prezentácia tohto druhu ovocia, zhodnotenie pestovania v slovenských podmienkach, ale aj podporenie pestovanie ovocných stromov v záhradách. V neposlednom rade ide aj o zvýšenie konzumácie domáceho ovocia.

V početnej konkurencii uspel predovšetkým pestovateľ Milan Minárik z Novák. Získal prvenstvo s odrodou Gold Bohemia aj tretie miesto s odrodou Jonathan. K tomu pridal aj 4. (odroda Florina) a 9. priečku (Šampion Red).

Druhé najkrajšie jablko na Slovensku vypestoval Ivan Hlavatý zo Šurian. Ide o odrodu Rubinola.

Novozámocký okres zastupovali v súťaži aj plody zo stromov v Bánove, Palárikove, Belej, Mužle, Dolného Ohaja, Michala nad Žitavou a Lipovej.

Najpočetnejšie zastúpenie medzi jablkami mala odroda Idared (134 vzoriek), najmenej ich bolo z odrody Topaz (43).

Jablko roka – profesionáli

Medzi profesionálnymi pestovateľmi sa dostalo titulu Jablko roka 2018 odrode Evelina od pestovateľov Danubius Fruct a Plantex, ktorá si odniesla prvé aj druhé miesto. Tretiu priečku získala odroda Granny Smith.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk