Viktória Botošová Práca

Šikovná kaderníčka zo Zámkov: Aké sú aktuálne trendy, čo je in a čo už nie?

Vlasy sú korunou krásy pre každú ženu. V čom však spočíva tajomstvo pekného účesu? Vyspovedali sme do detailov odborníčku z Nových Zámkoch, Moniku Štefánikovú.

Ilustračný obrázok k článku Šikovná kaderníčka zo Zámkov: Aké sú aktuálne trendy, čo je in a čo už nie?
Zdroj: Dnes24.sk

Monika Štefániková vedie obľúbený kadernícky salón s názvom Kaderníctvo na plavárni v Nových Zámkoch. Sympatická Novozámčanka je už na prvý pohľad dôkazom toho, že kaderníčka by mala byť živou reklamou svojho salónu. Svojmu remeslu sa venuje už pekných 20 rokov. Tajomstvo dokonalého účesu pritom podľa nej nie je žiadna veda. Treba sa len držať niekoľkých zásad. Prečítajte si čo všetko nám tentokrát prezradila.

Čo sa teraz nosí, aké sú aktuálne trendy v účesoch?

U žien to bola sivá farba vlasov, tento trend však už slabne. V trende vo farbení je ale Brond, čo je blond kombinovaná s hnedou. Čo sa týka strihov, módne sú krátke strihy kombinované s nápadnými a sýtymi farbami. Páni preferujú krátke boky a dlhší vrch. Väčšinou sa inšpirujú Davidom Beckhamom, to je strih so zvýraznenou cestičkou nabok.

Čo hovoríš na grannyhair? Razia aj Novozámčanky tento trend?

Nie každému to pristane je to naozaj len módny výstrelok, ktorý je už na ústupe. Musí sa však človeku hodiť. Ale áno malo som takú klientku a je o to záujem, aj keď už menší. Ak príde niekto z tmavým základom, s tmavými farbenými vlasmi, to je problém. Na nefarbených to nie je problém spraviť sivú. Je to veľmi veľký zásah do vlasov, urobiť z tmavých sivé. Namiesto ničenia vlasov, sa to však dá spraviť ak tak, že sa na spodok nadpoja sivé vlasy.

Keď sme pri nadpájaní vlasov. Kedysi bol aj tento trend na veľkom vzostupe, je tomu tak aj teraz?

Nadpájanie je stále dobrá vec, pokiaľ to zákazníčkam pomôže. Ak však majú zákazníčky problém s vypadávaním vlasov, tak v tom prípade sa to vôbec neodporúča. Zároveň tiež by som neodporúčala predlžovať vlasy silnejším ženám a ženám, ktoré majú kratší krk. V tomto prípade je vhodnejší kratší strapatý účes, lebo zásada vždy znie – žena nesmie mať väčší zadok ako hlavu.

Dá sa teda účesom korigovať aj postava?

Samozrejme, to je najdôležitejšie, aby to bolo pekné a symetrické.

Experimentuješ aj sama na sebe?

Určite áno, ale v tomto veku už viem čo mi pristane a už vymýšľam menej ako predtým. Vždy však začínam s tým, že mám svoje vlasy krátke a čakám, kým mi to dorastie do nejakej dĺžky. Buď si potom dám spraviť nejaký strih, alebo si dám vlasy predĺžiť. Potom vydržím pol rok max. rok a potom to ide dole, lebo nevydržím dlho s jedným a tým istým účesom.

Stalo sa už, že prišla sa za tebou zákazníčka s prosbu, o ktorej si vedela že nie je dobrá, alebo že sa danej osobe, alebo typu nehodí? Podarilo sa ti v takom prípade presvedčenej zákazníčke vyhovoriť?

Áno. Väčšinou sú prípady, keď prídu s nejakým obrázkom, Ja im poviem, že je to pekné, je to fajn, ale žiaľ nemáte na to vlasy. Ja im to síce môžem ostrihať presne podľa toho obrázka, no napríklad kvalita ich vlasov spôsobí, že to efekt nebude taký, ako by čakali. Veľa krát im v tomto prípade vysvetľujem, že nebudú vyzerať ako pani z obrázku. To isté platí v tomto prípade aj čo sa týka odtieňov vlasov. Prídu, že by chceli mať biele vlasy, ale keď nato nemajú napríklad farbu pleti, tak im vysvetlím, že by sa im to nehodilo. Farba vlasov musí byť vždy kontrastná s farbou pleti a vtedy to vyzerá dobre.

Stáva sa ti, že sa prichytíš pri tom, ako sleduješ vzhľad a kvalitu vlasov žien v tvojom okolí? Trpíš profesionálnou deformáciou?

Strašnou (smiech). Nepozerám do očí, ale vyššie čo by som upravil a zmenila.

Spomínaš si aj na nejaký fakt kuriózny účes? Prišiel niekto s naozaj netradičnou a extravagantnou požiadavkou?

Áno, ale to bolo skôr vtipné, keď prišla jedna pani a mala takúto požiadavku: Poprosím vás urobte mi také kučeravé, ale rovné vlasy… No to sa nedalo :D

Je práca kaderníčky kreatívna? Dokážeš sa pri nej vyhrať, vyžiť?

Najlepšie je vtedy, keď si môžem robiť čo chcem. Najradšej mám, keď príde niekto a povie mi – chcem veľkú zmenu a nechám to na teba. Tak vtedy som v siedmom nebi :) Je to super, keď prídu ženy a takto mi dôverujú.

Myslíš si, že tvoju prácu ľudia hodnotia práve aj podľa tvojho účesu? Staráš sa o seba s vedomím, že ľudia si ťa vyberú práve podľa vzhľadu?

Zastávam sa názoru, že by som mala mať účes a celkový imidž taký, aby som reprezentovala a bola tá, ktorá vzbudzuje u ľudí inšpiráciu. Potešilo ma, keď mi volala pani, s tým, že konečne sa ku mne dopátrala. Videla ma vraj v banke, ale s niekým som telefonovala, tak ma neoslovila. Hovorila, že by chcela zmenu a videla ma, že som taká iná a že jej určite spravím radikálnu zmenu.

Môže vás zaujímať:

Foto: Archív Moniky Štefánikovej

Aké sú aktuálne trendy, čo je in a čo už nie?
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie