Anton Hrachovský Samospráva

Rozšírenie Kapisztóryho a protihluková stena? Zámockí poslanci sa vyjadrili jasne

Mesto prišlo s diskutabilným návrhom vyriešiť zlú dopravnú situáciu v jednej z najfrekventovanejších lokalít v Zámkoch. Poslanci boli proti takémuto riešeniu, ktoré počítalo i s trojmetrovou protihlukovou stenou.

Ilustračný obrázok k článku Rozšírenie Kapisztóryho a protihluková stena? Zámockí poslanci sa vyjadrili jasne
Zdroj: TASR

Mesto, konkrétne odbor komunálnych služieb, prišlo s víziou úpravy frekventovanej trasy cez ulicu F. Kapisztóryho, cez most až po kruhový objazd pri Kauflande. V návrhu, ktorý spomínaný odbor predložil na hlasovanie, sa počítalo s rozšírením cesty a vybudovaním protihlukovej ste­ny.

Rozšírenie cesty

Cez denné dopravné špičky kolabuje doprava v celom meste, vytvárajú sa kolóny vozidiel a tým samozrejme stúpa počet dopravných nehôd. Mesto má k tomuto kroku vypracované projektové dokumentácie, ktoré však stratili platnosť a bolo ich treba, v prípade schválenia, vyhotoviť nanovo.

„Pri súčasej šírke cesty na úseku od mosta pri Shellke až po križovatku F. Kapisztóryho s M. R. Štefánika nie je možné riešiť priepustnosť a plynulosť cestnej premávky na svetelných križovatkách F. Kapisztóryho s Gogoľovou a F. Kapisztóryho s M. R. Štefánika zmenou svetelnej signalizácie. Z tohto dôvodu je nutné dopravnú situáciu riešiť rozšírením cestnej komunikácie o nové jazdné pruhy,“ vyhlásilo mesto na základe analýzy súčasnej dopravnej situácie.

Za predložený návrh nakoniec nehlasoval ani jeden z prítomných poslancov, takže zámer neprešiel.

Protihluková stena nebude

S rozšírením cesty na ulici F. Kapisztóryho súviselo i vybudovanie 3 metre vysokej a 353 metrov dlhej protihlukovej steny. Tá mala viesť od starej nemocnice až po križovatku pri moste pri čerpacej stanici Shell. Keďže spolu s rozšírením vyššie spomenutej cesty tvorila protihluková stena jeden návrh, stavať sa nebude.

Predstavte si situáciu, že kráčate asi 2 metre širokým chodníkom. Po jednej strane máte rozpadajúci sa betónový plot starej nemocnice, na druhej strane je 3 metre vysoká stena.

„Toto je absolútna katastrofa, o tom sa ani nebavme,“ znel názor Ivana Katonu, jedného z poslancov, podľa ktorého je skutočným problémom most a kruhový objazd pri Kauflande. „Toto riešenie je jednoducho dopravný a technický nezmysel. Preto by sme sa k nemu ani nemali vyjadrovať a mali by sme ho odmietnuť,“ pridal sa ďalší z poslancov Silvester Demo.

V nadväznosti na predchádzajúce skúsenosti napr. s vodnou elektrárňou na Zúgove, písmenkovou ekvilibristikou s Novvými Zámkami či ´komunálnym opdadom alebo revitalizáciou Hlavného námestia je zrejme dobre, že tento návrh bol nakoniec zmietnutý zo stola. A to opätovne, keďže podobný osud ho stihol ešte v minulom volebnom období.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie