Revitalizácia Hlavného námestia je stále živá: Poslanci chcú najprv jej zásady

Novozámocká radnica pripravuje revitalizáciu Hlavného námestia. V súčasnosti je už hotový jej ideový koncept, jeho realizáciu poslanci neschválili.

Anton Hrachovský
Ilustračný obrázok k článku Revitalizácia Hlavného námestia je stále živá: Poslanci chcú najprv jej zásady
Foto: Anton Hrachovský

Magistrát odsúhlasil verejné obstarávanie na prípravu projektovej dokumentácie stavby.

Historická jedinečnosť?

Cieľom revitalizácie má byť podľa informácie TASR vrátenie slávy Novým Zámkom prostredníctvom jeho historickej jedinečnosti a zároveň prebudenie života v meste. „Návrh je nekonvenčný, uprednostnil postulát, ktorým je námestie ako záhrada, zároveň zdôrazňuje renesančnú kvadratúru usporiadania,“ uvádza sa v správe agentúry a v ideovom architektonickom návrhu profesora Šarafína z bratislavského Ateliéru Domova, ktorý však poslanci na poslednom mestskom zastupiteľstve stopli.

Novému usporiadaniu Hlavného námestia mala dominovať osnova chodníkov, ktoré by rozdelili priestor na kvadranty. Súčasťou vybavenia bolo navrhované Panoptikum – multifunkčné centrum kultúry v meste.

Uvidíme teda, ako bude vyzerať novozámocká história v novom prevedení. Posledný návrh, ktorý bol doteraz verejne odprezentovaný, bol práve návrh profesora Šarafína. Poslanci sa však nakoniec zhodli na tom, že vyhlásené verejné obstarávanie na prípravu projektovej dokumentácie stavby sa nemusí zakladať na Šarafínovej koncepcii.

Vlna nesúhlasu

Pravdou je, že návrh bratislavského ateliéru sa stretol s odmietavými názormi. Či už medzi viacerými poslancami ale i medzi tými najpovolanejšími – občanmi mesta. Poslanec Ivan Katona, ktorý tiež s pôvodným návrhom nesúhlasil, sa odvolával na dokument územného plánu mesta. V ňom je centrálna mestská zóna, na ktorej Hlavné námestie leží, jasne zadefinovaná – má byť voľným priestranstvom, na ktorom sa môže združovať veľké množstvo ľudí.

Práve táto funkcia námestia by dostala vážnu trhlinu, keďže návrh revitalizácie počíta s mnohými novými prvkami, ktoré námestie rozdelia na viacero sektorov. Táto otázka bola nastolená i na verejnom zasadaní komisie, pričom odpovede sa zúčastnení dočkali práve od autora návrhu – prof. Šarafína. Podľa jeho slov mesto disponuje aj iným podobne veľkým priestranstvom, pričom autorom tohto tvrdenia je podľa Šarafína práve vedenie mesta. O ktoré priestranstvo ide sme sa už nedozvedeli.

Treba pravidlá

Estetický vzhľad je jedna vec. Na druhej strane sú pravidlá, ktoré sú definované v územnom pláne mesta, ktorý nepovoľuje takýmto spôsobom rozčleniť Centrálnu mestskú zónu.

Komisia územného plánu, investičnej výstavby a životného prostredia preto dostala za úlohu pripraviť dokument so základnými zásadami pre vypracovanie koncepcie revitalizácie námestia.

Náklady cez 1,5 milióna eur

Odhadované náklady na revitalizáciu Hlavného námestia boli podľa predloženého konceptu približne 1,55 milióna eur. Z toho najväčšiu časť malo pohltiť nové verejné osvetlenie (250-tisíc eur), najnižšou položkou bol umelecký pútač pred radnicou za 3-tisíc eur.

Pre pripomenutie prikladáme video z ideového zámeru prof. Šarafína, ktorý je posledným verejne prezentovaným návrhom. Budeme radi, ak vyjadríte svoj názor v ankete pod videom.

Foto: ilustračné

Páči sa vám návrh revitalizácie Hlavného námestia v Nových Zámkoch?

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Odporúčame