Anton Hrachovský Kultúra

Reštart možno už čoskoro! Ako sa s krízou vysporiadajú Vzdušné Zámky?

Podľa hlavnej koordinátorky projektu sa podujatia v rámci slovenského Mesta kultúry vrátia už zanedlho. Pracuje sa aj na programových zmenách. Čoho sa dotknú?

Ilustračný obrázok k článku Reštart možno už čoskoro! Ako sa s krízou vysporiadajú Vzdušné Zámky?
14
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Už od marca je kvôli panujúcej koronakríze zakázaná organizácia spoločenských podujatí, či už ide o kultúru alebo šport. Tento fakt sa podstatne dotkol aj kultúrneho života v Nových Zámkoch. Práve naše mesto je v roku 2020 slovenským Mestom kultúry.

Na tento rok naplánovali organizátori projektu Vzdušné Zámky desiatky zaujímavých podujatí, zapojili do nich takmer 40 participantov. Množstvo podujatí však muselo byť kvôli aktuálnej situácii zrušených.

Majú sa teda Novozámčania obávať neočakávaného konca tohto projektu? Mesto je podľa hlavnej koordinátorky Vzdušných Zámkov Denisy Felixovej v kontakte s Fondom na podporu umenia (FPU).

Reštart v júli

Radnica sa s FPU radí, ako zabezpečiť realizáciu Vzdušných Zámkov. „Zhodli sme sa na tom, že by nebolo možné projekt realizovať presunom podujatí na iné mesiace,“ uviedla na májovom mestskom zastupiteľstve Denisa Felixová.

Kvôli koronakríze sa neuskutočnili podujatia naplánované na marec, apríl, máj a jún. Fond na podporu umenia navrhol, aby sa podujatia presunuli na rok 2021.

Organizátori tak boli nútení program prerobiť. „V súčasnosti uvažujeme nad tým, že projekt by opäť začal v júli. Participantom sme rozoslali zmeny v programe a kalendári s tým, že začiatočná fáza by bola nastavená tak, aby spĺňala podmienky, čo sa týka počtu divákov, hygienických opatrení a podobne,“ dodala Felixová.

Organizátori navrhli Fondu na podporu umenia aj zmenu programovej štruktúry. „Keďže hranice sú v súčasnosti ešte zatvorené a nevieme, za akých podmienok budú fungovať v budúcnosti, meníme schválených interpretov hlavne za slovenských,“ uzavrela Denisa Felixová.

Slávnostné otvorenie Nových Vzdušných Zámkov
14
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie