Ilustračný obrázok k článku Radnica v Zámkoch podá projekt: Poslanci schválili žiadosť o dotácie pre cyklotrasy
Foto: Monika Gécziová

Radnica v Zámkoch podá projekt: Poslanci schválili žiadosť o dotácie pre cyklotrasy

Budovanie cyklotrás v Nových Zámkoch sa stále naťahuje. Poslanci o nich budú rozhodovať už o niekoľko dní.

Aktualizované Anton Hrachovský Samospráva
Aktualizované Anton Hrachovský Samospráva

Radnica v Zámkoch podá projekt: Poslanci schválili žiadosť o dotácie pre cyklotrasy

Budovanie cyklotrás v Nových Zámkoch sa stále naťahuje. Poslanci o nich budú rozhodovať už o niekoľko dní.

Ilustračný obrázok k článku Radnica v Zámkoch podá projekt: Poslanci schválili žiadosť o dotácie pre cyklotrasy
Foto: Monika Gécziová

Na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Nových Zámkoch bude na programe aj rokovanie o žiadosti na dotácie a spolufinancovanie projektu výstavby cyklistickej infraštruktúry v meste.

Nová výzva pre budovanie cyklotrás

AKTUALIZÁCIA 30. októbra 2019: Poslanci na zasadnutí 29. októbra nižšie spomínané predloženie žiadosti a spoluúčasť mesta schválili.

Projekt „Rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Meste Nové Zámky“ je podľa informácií z radnice konečne pripravený. Aby sa realizoval, musia poslanci 29. októbra schváliť jeho podanie a spolufinancovanie v rámci najnovšej výzvy. Žiadosť je možné podať do 8. novembra 2019. Podľa najnovších informácií má stáť projekt takmer 142-tisíc eur, pričom spoluúčasť mesta má byť 5 % (cca 7-tisíc eur).

O cyklotrasách v Nových Zámkoch sa hovorí už nejaký ten rok. Na začiatku boli problémom nevysporiadané pozemky. Financie na budovanie cyklistickej infraštruktúry sa dali čerpať aj počas štyroch kôl výziev v rámci Integrovaného operačného programu Zelená infraštruktúra. Na Slovensku sa tak zrealizovalo 102 projektov za 82 miliónov eur. Mesto Nové Zámky sa o túto podporu neuchádzalo.

Radnica má v pláne podľa vlastných slov dokopy štyri cyklotrasy v celkovej dĺžke cca 5 400 m. Aktuálne pracuje na prvej etape. Projektová dokumentácia na budovanie prvej etapy bola hotová už v júni 2019, no projekt sa do miestnej Komisie územného rozvoja, dopravy a životného prostredia dostal až pred pár dňami.

Plánovaná prvá cyklotrasa bude prepájať centrálnu mestskú zónu so železničnou stanicou.

Začiatok trasy je na Podzámskej ulici, pokračuje cez Letomostie, Ulicu Ľ. Štúra a končí na Námestí Republiky pred železničnou stanicou.

V marci 2019 bola Digitálnom meste zverejnená zmluva za vypracovanie štúdie na vyššie spomínaný úsek. Zmluva znie na sumu 4 600 eur.

Medzičasom si radnica objednala zmenu projektovej dokumentácie za 2 500 eur. Podľa údajov z Digitálneho mesta ju vypracovala spoločnosť Ing. Karol Slivkanič s.r.o. z Lužianok.

Ďalšia zo zmlúv, ktorá sa týka 3. etapy zahŕňajúcej úseky Komárňanská – Nábrežná – S. H. Vajanského – Gúgska, znie na 7 100 eur.

Málo času?

Mesto malo podľa radnice k dispozícii veľmi krátky čas od vyhlásenia aktuálnej výzvy po termín podania projektu. „Súčasťou projektu musí byť právoplatné stavebné povolenie, zabezpečenie ktorého by pri prvej projektovej dokumentácii trvalo veľmi dlho. Preto sa rozdelila na dve časti, kde bude postačujúca tzv. ohláška, a je predpoklad, že z časového hľadiska samospráva stihne podať projekt,“ uviedla hovorkyňa mesta Petronela Bernáth.

Cyklotrasa 1. etapy má križovať ulicu SNP, ktorá je cestou prvej triedy. „Tento prechod cez túto cestu bude riešený samostatným projektom aj s osadením semaforov, ktoré by mali byť súčasťou zelenej vlny na tejto ceste prvej triedy. Aj z tohto dôvodu musela byť vykonaná zmena projektovej dokumentácie,“ dodala hovorkyňa mesta.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín