Anton Hrachovský Správy

Radnica od chorých a seniorov žiada peniaze za pomoc. Na jej chod idú milióny eur

Nové zariadenie na pomoc občanom bude vysielať signál SOS priamo mestskej polícii. No práve tá najmenej majetná časť obyvateľov zaň bude musieť zaplatiť.

Ilustračný obrázok k článku Radnica od chorých a seniorov žiada peniaze za pomoc. Na jej chod idú milióny eur
Zdroj: TASR

Pred časom avizovaná služba (hlavne) pre seniorov je už v prevádzke. Ponúka ju novozámocká radnica prostredníctvom mestskej polície. Ide o technológiu slúžiacu na zaistenie bezpečnosti obyvateľov. Vhodná je hlavne pre seniorov, hendikepovaných či ľudí ohrozených vzhľadom na ich zdravotný stav.

Pomoc hlavne pre seniorov

Službu obstaráva nový špeciálny modul SeniAngel, ktorý je súčasťou informačného systému MP Manager. Mestská polícia používa tento systém od roku 2018.

„Pre záujemcov je SeniAngel jednoduché zariadenie, ktoré sa aktivuje v prípade problémov stlačením tlačidla, v prípade pádu osoby je aktivovaný pádový senzor. SOS signál prijíma službukonajúci príslušník mestskej polície, ktorý využíva automaticky aktivovanú hlasovú službu a začína komunikovať s ohrozenou osobou. Po spustení zariadenia sa automaticky aktivuje aj GPS lokalizácia, na základe ktorej je hliadka MsP ihneď vyslaná na miesto udalosti,“ opísal princíp fungovania náčelník mestskej polície Jozef Tököly.

Spoplatnená služba

Novinka však nebude zadarmo. Radnica rozhodla, že záujemcovia si za ňu budú musieť zaplatiť. Vzhľadom na dnešné starobné a invalidné dôchodky je otázne, koľkí si ju budú môcť dovoliť. Najmä, ak rátajú každý cent pred tým, než ho minú.

Rozhodnutie ponúknuť zariadenie občanom za poplatok je cynické, najmä, keď si uvedomíme, akým smerom sa uberajú niektoré výdavky radnice, ktoré v minulosti spomínala aj redakcia Dnes24.

Spomenúť môžeme napríklad vyše 2,5 milióna eur na prekrývanie kontajnerov, rekonštrukčné práce na radnici za vyše 100-tisíc eur či navýšenie primátorovho platu na možné maximum hneď po voľbách. Za zmienku stojí aj fakt, že v roku 2020 pôjde na platy a odvody zamestnancov mestského úradu 4,6 milióna eur.

Cenové relácie sú tri:

  • príjem do 350 eur vrátane = 7 eur
  • príjem od 350 eur do 500 eur = 11 eur
  • príjem nad 500 eur = 14 eur

Nová služba poskytuje SOS tlačidlo, pádový senzor, GPS lokalizáciu a hlasovú komunikáciu s ohrozenou osobou.

„Zariadenie je odolné voči stekajúcej vode. Kúpanie a ponáranie zariadenia sa neodporúča. Mesačný poplatok za zariadenie SeniAngel bol stanovený na základe príjmu záujemcu,“ dodal náčelník mestskej polície.

Žiadosti o službu SeniAngel je možné podať na radnici, na Odbore sociálnych vecí a školstva – referát sociálnych vecí. Bližšie informácie je možné získať aj u mestských policajtov.

Myslíte, že by mala byť nová služba na pomoc chorým spoplatnená? Vyjadrite svoj názor v ankete nižšie.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Mala by byť služba SeniAngel spoplatnená?

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie