Anton Hrachovský Samospráva

Radnica nesúhlasí s presmerovaním kamiónov do mesta: Situáciu však musí strpieť

Novozámocká radnica nesúhlasí s nárastom dopravy, ktorý v meste vzniká po obmedzení dopravy na moste ponad Váh pri Komárne. Podľa Slovenskej správy ciest musí situáciu strpieť.

Ilustračný obrázok k článku Radnica nesúhlasí s presmerovaním kamiónov do mesta: Situáciu však musí strpieť
Zdroj: TASR

Pre zlý technický stav mostu cez Váh v Komárne bola od piatku 20. septembra odklonená premávka ťažkých kamiónov z tohto úseku na most v Kolárove a z neho ďalej do Nových Zámkov.

Presmerovanie na Nové Zámky

Podľa novozámockého mestského úradu sa presmerovaním ťažkej kamiónovej dopravy neprimerane zaťažia cesty. „Všetky kamióny zo smeru od Dvorov nad Žitavou, Nitry aj od Šale budú jazdiť cez kruhovú križovatku pri Tescu po starej Nitrianskej a Gúgskej ulici do Kolárova a odtiaľ do Komárna. Slovenská správa ciest (SSC) požiadala mesto Nové Zámky o vyjadrenie k tomuto zámeru. Dňa 13. augusta mesto poslalo SSC nesúhlasné stanovisko. Argumentujeme tým, že v súčasnosti už jeden z mostov v Nových Zámkoch uzavreli. Všetky obchádzkové trasy sa napájajú na hlavný ťah mestom, na štátnu cestu 1/64, kde vznikajú dlhodobé dopravné zápchy. Dopravná situácia je na hranici udržateľnosti,“ konštatuje radnica vo svojom stanovisku.

Mestský úrad tiež pripomína, že obchádzková trasa po štátnej ceste II/563, ktorú navrhuje SSC, je lemovaná rodinnými a obytnými domami.

„Mimo prázdnin je tu zvýšený pohyb cyklistov a chodcov. Pri Tescu a pri fakultnej nemocnici sú na tejto ceste dve malé okružné križovatky. Nákladné vozidlá sa tu otáčajú s veľkými problémami a poškodzujú obrubníky križovatiek,“ pripomína mesto.

Mesto musí situáciu strpieť

Vo vyjadrení SSC sa uvádza, že podľa zákona je mesto Nové Zámky povinné strpieť obchádzku a s tým spojenú zvýšenú cestnú premávku na obchádzkových trasách.

Zároveň sa v ňom konštatuje, že iné riešenie odklonu dopravy nie je možné. SSC mestu dvakrát ponúkla, že za vlastné peniaze rozšíri hlavný ťah na Kapisztóryho ulici na štyri jazdné pruhy.

„Poslanci dvoch predchádzajúcich zastupiteľstiev rozšírenie cesty odmietli a radšej navrhovali uprednostniť výstavbu obchvatu. Vláda ani žiadne ministerstvo o konkrétnom obchvate Nových Zámkoch ani len nezačali rokovať. SSC nám jeden most uzavrela a na jediný funkčný most pri bývalom Elektrosvite presmerovala kamióny zo štyroch okresov,“ konštatuje sa v stanovisku novozámockej radnice.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie