Ilustračný obrázok k článku Prieskum hospodárenia samospráv: V akej finančnej kondícii sú Nové Zámky?
Foto: Anton Hrachovský

Prieskum hospodárenia samospráv: V akej finančnej kondícii sú Nové Zámky?

Na finančné zdravie musia dávať pozor aj mestá a obce. Ako hospodári naše mesto podľa neziskovej organizácie Ineko?

Anton Hrachovský Samospráva
Anton Hrachovský Samospráva

Prieskum hospodárenia samospráv: V akej finančnej kondícii sú Nové Zámky?

Na finančné zdravie musia dávať pozor aj mestá a obce. Ako hospodári naše mesto podľa neziskovej organizácie Ineko?

Ilustračný obrázok k článku Prieskum hospodárenia samospráv: V akej finančnej kondícii sú Nové Zámky?
Foto: Anton Hrachovský

Aj tento rok si Ineko posvietilo na hospodárenie primátorov a starostov s mestskými peniazmi. Jedným z kritérií prieskumu bol dlh samosprávy, tým druhým boli záväzky samosprávy po lehote splatnosti.

Kritériá hodnotenia finančného zdravia samosprávy

Podľa zákona by dlh samospráv nemal prekročiť 60 %, v opačnom prípade si už samospráva nesmie zobrať ďalší úver. Pozitívom je, že v roku 2016 sa žiadne spomedzi 50 najväčších miest na Slovensku v takejto situácii nenachádzalo. Ineko zároveň upozornilo, že nemôže garantovať, že samosprávy rovnaké údaje vykázali v účtovníctve.

Najbližšie k zákonom definovanej hranici dlhu bola Nitra, ktorá mala ku koncu roka dlh vo výške 43,6 %, medziročne ho však znížila z úrovne 53 %. Druhý najvyšší dlh spomedzi päťdesiatky najväčších miest mali Michalovce (38,1 %). Po nich nasledovali Bratislava (37,5 %), Čadca (35,5 %) a Považská Bystrica (35,2 %).

Ak sa pozrieme na kritérium ´záväzky po lehote splatnosti´, ich celková výška by nemala prekročiť 15 % bežných príjmov za predchádzajúci rok. V negatívnom svetla sa tak opäť ukázala mestská čast Bratislavy – Devín, no po novom tento limit prekročilo aj mesto Martin – záväzky mesta po lehote splatnosti medziročne stúpli z 0,38 % na 19,90 %.

A ako si hodnotení miest viedli Nové Zámky?

Najlepší hospodári

Najlepšie z pohľadu dlhu samosprávy obstáli mestá Ružomberok, Topoľčany, Dubnica nad Váhom, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Malacky a Kežmarok, ktoré nemali ku koncu roka 2016 žiadny dlh. Nízky dlh mali aj v Poprade (4,8 %), Seredi (7,2 %) či Trebišove (7,4 %).

„Priemerná miera zadĺženia 50 najväčších miest na Slovensku klesla v roku 2016 z 28,8 % na 26,2 %. To predstavuje v nominálnom vyjadrení pokles dlhu v prepočte na 1 obyvateľa zo 185 na 179 eur,“ uvádza vo svojom prieskume Ineko.

Nové Zámky skokanom roka

Najvýraznejšie zlepšenie finančného zdravia nastalo podľa Ineka v Nových Zámkoch, Žiline, Malackách a v Komárne. Dlh Nových Zámkov predstavoval za rok 2016 hodnotu 21,1%, pričom rok predtým to bolo 27,2%. V prepočte na jedného obyvateľa to znamená dlh vo výške 113 eur (v roku 2015 to bolo 145 eur). V celkovom hodnotí finančného zdravia získali Nové Zámky známku +4,52. Finančné zdravie je hodnotené číslom od nuly (najhoršie) po šesť (najlepšie).

Čo sa týka záväzkov mesta po lehote splatnosti, tie boli v prípade Nových Zámkov 0%, rovnako ako v roku 2015.

Najhorší hospodári

Najzadlženejším mestom spomedzi 50 najväčších na Slovensku je Nitra, aj keď jej dlh medziročne klesol. Ku koncu roka 2016 sa dostal na úroveň 43,6 % ročných bežných príjmov, kým rok predtým dosahoval až 52,9 %. Druhým najzadĺženejším mestom boli ku koncu roka 2016 Michalovce (medziročný nárast dlhu z 18,2 % na 38,5 %), na tretej priečke sa umiestnila Bratislava (pokles z 39,89 % na 37,89 %).

Michalovce sú zároveň najväčšími skokanmi v medziročnom raste dlhu, v priebehu roka 2016 sa zvýšil až o 20,3%.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín