Anton Hrachovský Správy

Pri Zámkoch by mali pribudnúť nové chránené prírodné areály: Rozhodne o tom vláda

V okrese a v okolí Nových Zámkov možno vzniknú hneď dva chránené areály. Ide o reakciu na kritiku Európskej komisie.

Ilustračný obrázok k článku Pri Zámkoch by mali pribudnúť nové chránené prírodné areály: Rozhodne o tom vláda
5
Galéria
Zdroj: Pixabay.com

Na Slovensku by mali pribudnúť tri nové chránené areály. Dva z nich sa nachádzajú v okrese resp. neďaleko Nových Zámkov. Sú nimi Jurský Chlm a Nesvadské piesky. Treťou oblasťou je Mostová v okrese Galanta.

Navrhuje to Ministerstvo životného prostredia, ktoré materiály predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. To aktuálne prebieha, ukončené by malo byť v máji 2019.

Nové chránené areály na Slovensku

Jedným z dôvodov na vyhlásenie chránených území je reakcia na kritiku Európskej komisie, podľa ktorej Slovensko nedostatočne vyhlasuje lokality európskeho významu za osobitne chránené územia.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky vypracovala návrh na vyhlásenie všetkých troch chránených areálov. Zabezpečiť majú primeranú ochranu územiu, ktoré je súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000.

Jurský chlm

V plánovanom chránenom areáli Jurský Chlm pri obci Mužla sú dva prioritné biotopy európskeho významu – Vnútrozemské slaniská a slané lúky a Panónske travinno-bylinné porasty na spraši. Predmetom ochrany sú aj biotopy rastlín pichliač úzkolistý, kosatec pochybný, žitniak hrebenitý alebo kozinec bezbyľový. Rovnako, ako Nesvadské piesky, je časťou Chráneného vtáčieho územia Dolné Považie. Pôjde o tretí stupeň ochrany.

Nesvadské piesky

Navrhovaný chránený areál Nesvadské piesky je tvorený dvomi územiami európskeho významu. Nachádzajú sa v ňom biotopy živočícha európskeho významu tchor svetlý a tiež biotopy rastlín národného významu, ako sú kurička klbkatá, kurička sivastá, stavikrv piesočný alebo silenka dneperská či biotop koníka stepného. Hlavným cieľom ochrany je do roku 2027 dosiahnuť ich priaznivý stav. Platiť by tu mal druhý a tretí stupeň ochrany. Je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dolné Považie.

Mostová

V prípade chráneného areálu Mostová ide o dosiahnutie a následné zachovanie priaznivého stavu vnútrozemských slanísk a slaných lúk, ktoré sa na tomto území nachádzajú.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Slaniská (ilustračná galéria)
5
Galéria
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie