Potichu smerom do vnútra v Zámkoch: Galéria predstaví tvorbu slovenského umelca

Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch pripravuje novú výstavu. V rámci nej predstaví dielo Mariána Mudrocha.

Anton Hrachovský

Výstavu otvorí vo štvrtok 16. mája slávnostná vernisáž. Návštevníci galérie si ju budú môcť pozrieť do 22. júna. Novozámocká galéria vo svojom výstavnom programe venuje zvláštnu pozornosť členom skupiny A – R, ktorých predstavila na samostatných výstavách, alebo v rámci tematických projektov.

Potichu smerom do vnútra

Táto skupina umelcov, narodených v rokoch 1945 až 1950, vznikla neformálne v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, formálne bola založená v roku 1991.

Jedným z jej členov je aj Marián Mudroch. Súbor jeho prác pod názvom Potichu smerom do vnútra mal premiéru v galérii v roku 2004. Aktuálna výstava popisuje kľúčové momenty jeho tvorby.

„Načrtáva metaforický oblúk od raných prác z čias štúdií na Vysokej škole výtvarných umení až po nedávne diela. Pripomenie si akčno-konceptuálne experimenty raného obdobia, materiálové a tvarové štúdie, interpretácie z dejín umenia, sústreďuje sa na originálne narábanie so svetlom a postkonceptuálne úvahy o tvorbe,“ uviedol kurátor výstavy Juraj Mojžiš.

Ako pripomenul, podnázov výstavy Zrkadlenie tmy odkazuje na svetlo a tmu, ktorých vzájomné prelínanie, súperenie a hry sa tiahnu dejinami umenia i tvorbou autora. „Fenomén svetla je nosným prvkom Mariána Mudrocha, prekračuje rolu bežného výrazového prostriedku a nadobudol u neho meditatívny a transcendentálny rozmer,“ doplnil Mojžiš.

Vo fotogalérii: Zábery z výstavy Mudroch & Mudroch Neuskutočnený rozhovor v Slovenskej národnej galérii v roku 2009.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR