Anton Hrachovský Kultúra

Po prvý raz v Nových Zámkoch: Cez Noc literatúry sa bude čítať aj na streche domu

Sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov na miestach, ktoré sa bežne s literatúrou nespájajú, prinesie Noc literatúry. Konať sa bude aj v Nových Zámkoch.

Ilustračný obrázok k článku Po prvý raz v Nových Zámkoch: Cez Noc literatúry sa bude čítať aj na streche domu
Zdroj: TASR

Noc literatúry sa bude konať v stredu 22. mája už po jedenástykrát. Zúčastnia sa jej aj Nové Zámky vďaka projektu „Túlavá čitáreň“.

Čítať sa bude aj v Zámkoch

V 30-minútových intervaloch prebehnú čítania na viacerých miestach a to od 18:00 do 22:00. Po nich sa bude v Židovskej synagóge konať koncert skupiny Modré Hory.

Zoznam lokalít a čítajúcich:

  • Mirka Abelova – strecha tzv. Domu mieru na korze (M.R.Štefánika 1)
  • Marián Bene Benkovič / Lyrik H
  • Zuzana Belková – kaviareň Café La Mon na korze (M.R.Štefánika 1)
  • Nicol Hochholczerová – Špeciálna základná škola – Flengerka (F. Rákócziho 5)
  • Marek Lupták – Židovská synagóga (Česká bašta 5)

Bratislava ponúkne 14 miest

Napríklad v Bratislave sa uskutoční na 14 miestach na pešej zóne Starého Mesta. „Čítať budú známi slovenskí herci a herečky – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám. Čítania sa na každom mieste zopakujú deväťkrát, preto si treba vopred premyslieť trasu,“ spresnila Petra Darovcová z Českého centra.

Miestami čítaní budú podľa Darovcovej rozmanité, účastníci sa prejdú uličkami Starého Mesta, najmä Baštovou a Zámočníckou. Väčšina miest čítaní sa nespája s literatúrou, ale s inými žánrami umenia. Bude sa čítať v divadle, v niekoľkých galériách, ale aj v opustených domoch. Raritnou zastávkou bude starý model autobusu MHD, pristavený v spodnej časti Námestia SNP.

Noci literatúry sa zúčastnia aj Banská a Považská Bystrica, Banská Štiavnica, Modra, Košice, Nitra, Senec, Trenčín, Trnava, Kežmarok, Žilina, Martin, Poprad, Levice, Piešťany a Liptovský Mikuláš. Nováčikmi, ktorí sa k podujatiu pripojili tento rok, sú Humenné, Petrovany pri Prešove a Nové Zámky.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie