Anton Hrachovský Hokej

Hokejisti HC Nové Zámky vyhrali v prvom finále play off I. ligy na ľade HC 46 Bardejov 2:1 a v sérii hranej na tri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. Do zápasu pritom nezasiahli opory Novozámčanov Novák, Svoboda a Dubec.

Ilustračný obrázok k článku Palec hore: Novozámčania ukoristili v Bardejove prvú finálovú výhru! VIDEO a FOTO

Novozámčania vstúpili do finálovej série najtesnejším víťazstvom 2:1. Od začiatku boli diváci svedkami rýchlej hry s kvalitným nasadením všetkých zúčastnených. Zámčania dostali ako prví možnosť presilovej hry pri vylúčení domáceho Jakuba Loydla za sekanie. Gólovo zahrmieť mohlo však práve na opačnej strane klziska. To keď sa pekne uvoľnil Oliver Jokeľ, no svoju šancu nezakončil najlepšie. Vzápätí prišli dve novozámocké oslabovky, ktoré však ostali tiež bez gólu. V závere prvej tretiny dostal osobný trest 10 minút Lotyš Martins Jakovlevs za faul na Kalináča, ktorému tak zmaril veľkú šancu na skórovanie. Časť oslabenia o dvoch hráčov tak Zámčania ešte pred odchodom do kabín ustáli.

Hneď v úvode druhej tretiny dobre zasiahol brankár Kristín proti útočiacemu Jokeľovi. Krátko potom sa prezentoval strelou do tyčky Rus Salomončak. Po vylúčení Pichnarčíka nasledovala druhá presilová hra v réžii Zámčanov, v ktorej sa najprv snažil presadiť Frolík, no už po pár okamihoch otvoril skóre duelu útočník Nových Zámkov Lukáš Tábi, ktorý sa najrýchlejšie zorientoval po buly. Hra sa prelievala zo strany na stranu a výsledok zápasu bol stále otvorený. V 38. minúte sa dral do samostatného nájazdu aktívny Jokeľ, no Kousalík zasiahol proti pravidlám. Výsledkom bolo trestné strieľanie, ktoré však faulovaný Jokeľ nepremenil – svoj pokus totiž namieril privysoko.

V úvode tretej tretiny sa presadil Ján Zlocha mladší, keď narušil rozohrávku súpera, prebral puk a prestrelil Sabola v domácej bráne – 2:0 pre Nové Zámky. Zámčania nasledovne obsolvovali ďalšie dve oslabenia, tým sa však úspešne ubránili. Už-už to začínalo vyzerať na Kristínov prvé finálové čisté konto, keď mu 6 a pol minúty pred koncom pokazil radosť Michal Valjent, ktorému prihrával Jakub Linet. V závere stretnutia skúšali Bardejovčania ešte power play bez brankára, čo takmer využil Martin Chovan a len tesne minul opustenú svätiňu východniarov.

Finále 1. hokejovej ligy – prvý zápas (hrá sa na tri víťazstvá):

HC 46 Bemaco Bardejov – HC Mikron Nové Zámky 1:2 (0:0, 0:1, 1:1) Góly: 54. Linet (M. Valjent, Vaško) – 25. Tábi (A. Havlík), 42. J. Zlocha ml. (T. Török) Vylúčení: 2:7 na 2 min, navyše Jakovlevs (Nové Zámky) 10 min osobný trest za napadnutie zozadu, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1541, strely na bránu: 32:29, rozhodovali: Korba, D. Konc – Bogdaň, Smerek

Zostavy: Bardejov: R. Sabol – Všetečka, M. Valjent, M. Bednár, Valentín, Pichnarčík, V. Polaček, Fajčák, Loydl – Baláž, Kalináč, O. Gmitter – Jokeľ, Šimčák, Mikolášek – L. Ščurko, Linet, Vaško – Solomončak, R. Cútt, Ihnaťo

Nové Zámky: Matej Kristín – Martin Chovan, J. Ďurčo, Jakovlevs, Kousalík, Bobček, Baron, Opalek – Podstavek, Korytko, M. Frolík – A. Havlík, M. Hudec, Tábi – T. Török, J. Zlocha ml., Koutník – Hrudík, D. Hegyi, A. Sucharda

Hlasy trénerov po zápase: Anton Tomko, tréner Bardejova: „My určite vieme hrať lepšie ako sme predviedli v dvoch tretinách. Neviem, z čoho sme boli nervózni, chýbal nám pokoj na hokejkách, presnejšie prihrávky, zle sme hrali presilové hry, dokonca sme nevyužili päť na tri. Akurát v záverečnej tretine sme sa pokúsili zvýšeným úsilím otočiť výsledok. Po druhom inkasovanom góle sme znížili a mali sme šance na vyrovnanie, lenže s jedným gólom sa ťažko vyhráva. Musíme sa skonsolidovať, povedať si, čo bolo zle z našej strany, verím, že náš výkon bude v druhom zápase lepší.“

Miroslav Chudý, tréner N. Zámkov: „Musím pochváliť chlapcov, lebo podali zodpovedný výkon, hlavne čo sa týka defenzívy. Dokázali sme ubrániť veľa oslabení, máme prvé víťazstvo a vo štvrtok sa pokúsime o ďalšie. Určite vieme hrať aj lepšie, ale účel dnes svätil prostriedky. Všetci hráči poctivo hrali zozadu, čakali sme na chyby súpera a tie sme využili.“

Séria pokračuje druhým zápasom už vo štvrtok o 17:30.

Obaja finalisti si už vybojovali účasť v baráži o dve miestenky do budúceho ročníka Tipsport extraligy, kde skrížia hokejky s hráčmi jedného z dvojice aktuálnych extraligistov – Piešťanmi alebo Martinom.

Titulné foto: Ilustračné
Foto v galérii: ahojbardejov.sk – A. Burgerová