Pacienti hodnotili nemocnice: Tá novozámocká skončila s nelichotivým výsledkom

Tisíce pacientov patriacich pod jednu zo zdravotných poisťovní vyjadrili svoj názor na slovenské nemocnice. Pozrite sa, ako v hodnotení obstála Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Ilustračný obrázok k článku Pacienti hodnotili nemocnice: Tá novozámocká skončila s nelichotivým výsledkom
Foto: Anton Hrachovský

Pacientom chýba v nemocniciach kvalitné ubytovanie a strava, tí dávajú mínus aj postoju personálu k upratovaniu priestorov. Ľudia sú, naopak, spokojní s prístupom zdravotníkov k hospitalizovaným i s tým, ako ich informujú o zdravotnom stave. Vyplýva to z prieskumu najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera na vzorke 6300 pacientov, ktorí sa minulý rok liečili v niektorej zo slovenských nemocníc.

Hodnotenie slovenských nemocníc

„Žiaden z oslovených pacientov nehodnotil odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy, avšak kvalitu ubytovania, prístup personálu a stav po prepustení vie dobre posúdiť každý,“ povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Pacienti hodnotili nemocnice ako v škole, teda známkami od jeden po päť. „Priemerná dosiahnutá známka 1,66 naznačuje, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom udeľovali pacienti podobné známky,“ vysvetlil Kultan. Ľudia známkovali fakultné nemocnice, všeobecné nemocnice, špecializované zdravotnícke či ostatné zariadenia.

Nové Zámky medzi najhoršími

Spomedzi fakultných nemocníc sú pacienti najviac spokojní s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici, Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP v Ružomberku a Detskou fakultnou nemocnicou v Košiciach.

Spomedzi 14 fakultných nemocníc dostala najhoršie hodnotenie práve Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch. Neuspeli ani nemocnice v Nitre a Trnave.

Zo špecializovaných nemocníc sa pacientom najviac pozdáva Onkologický ústav sv. Alžbety, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. „Najhoršie v tejto kategórii dopadli psychiatrické nemocnice,“ vysvetlil Kultan.

Dôvera do prieskumu zaradila aj kategóriu „Ostatné zaradenia“. V tomto rebríčku dopadli najlepšie TETIS (špecializovaná detská rehabilitačná nemocnica), Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci a Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici. Naopak, pacienti nie sú spokojní s Centrom pre drogovo závislých v Košiciach, so Špecializovanou nemocnicou pre ortopedickú protetiku v Bratislave a Mineral-Slovakia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame