Anton Hrachovský Rôzne

Novozámčanka Renáta vyrába tajomné obrazce: Jej výtvory vám vyrazia dych, FOTO

Mandala znamená v Sanskrite harmonické spojenie kruhu a štvorca. Kruh je symbolom neba, nekonečna a štvorec predstavuje materiálno, to co spája človeka so zemou. Mandala je istou formou diagramu, je spojením našho tela a duše.

Ilustračný obrázok k článku Novozámčanka Renáta vyrába tajomné obrazce: Jej výtvory vám vyrazia dych, FOTO
Zdroj: Archív Renáty Kmettyovej

Všetko, čo je okolo nás, má istú vibráciu a energiu. Náš vesmír, slnečná sústava, Zem, každá bunka na Zemi sú mandalami. Medzi mnohými kultúrami po celom svete je tento symbol považovaný za posvätný. Možno v ňom nájsť všetky základné stavebné kamene vesmíru. Mandala bola symbolom duchovného zákona už v časoch Egyptskej civilizácie.

Porozprávali sme sa s Novozámčankou Renátou Kmettyovou, ktorá sa výrobe týchto nádherných obrazcov venuje. Jej diela si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii alebo na jej facebookovej stránke venujúcej sa mandalám, Feng Shui, harmónii a designu.

Z mandaly sa dá o človeku kde-čo vyčítať

V čom je sila mandaly? Ako ju môže človek vnímať? Čo tým človek ´získa´?

Tým, že mandala bola vytvorená na základe harmonického spojenia, symbolov, farieb, tvarov, foriem a informácii o človeku, pomáha človeku v pochopeni samého seba. Pri tvorení mandál je dôležité, aby sa do nich vkladali informácie, ktoré danému človeku pomôžu s jeho problémom čo najlepšie. Samozrejme, musia to byt pozitívne informácie. Je to aj môj svet, ktorý vkladám do mandaly. Pre mňa je to istá forma meditácie. Je to čistá radosť z práce, pozitívna energia, ktorú môžem preniesť do obrazu a ten zas svojou vibráciou pomôže tam, kde treba.

„Ja osobne niekedy aj týždeň premýšľam o človeku, vypočítam si jeho Feng Shui astrológiu, spojím to s pomenovanou oblasťou života, v ktorej mu má mandala pomôcť (láska, ženskosť, zdravie, kariéra, plodnosť..). Potom tá myšlienka príde, prídu farby obrazce, symboly, celé sa to nejak spojí. Výsledkom je mandala, do ktorej sú vložené informácie spojené s danou osobou,“ hovorí Renáta Kmettyová.

Čo dokáže o človeku mandala prezradiť?

To závisí od toho, či ste tvorcom mandaly alebo si vás nejaká mandala pritiahla a nedokážete z nej spustiť oči. Veľmi dobre sa pri výbere mandaly pozorujú deti. Tie siahajú prirodzene, bez rozmýšľania po takej mandale, ktorá ich najlepšie vyjadruje. Niekto má rád statické mandaly, niekto dynamické, geometrické, či s kvetinovým vzorom. Dieťa, ktoré je viac obdarené logikou a je dobré v matematike, si určite nevyberie mandalu s kvetinovým motívom a opačne. Tak je to aj s farbami. Ak poznáte ich význam, dokážete lepšie spoznať človeka.

Zdroj: Archív Renáty Kmettyovej

Budhistické mandaly poznáme aj vďaka mníchom

Existujú rôzne druhy mandál? Akým sa venujete Vy?

Mandaly môžu byť napríklad umelecky usporiadané do kruhu. Takýchto mandál je na svete veľa a sú tu prítomné od dávnych dôb. Existujú indiánske mandaly, kresťanské mandaly, ktoré majú silné posolstvo a energiu (ako vitrážne okná gotických kostolov a kaplniek) či egyptské, grécke a naše slovanské, ktoré môžete poznať ako čarokruhy. Potom existujú budhistické mandaly. Tie vytvárajú budhisti. Sypú svoje mandaly z farebného piesku, vytvárajú ich za pomoci sypania piesku z trubičiek. Ten obsahuje kremík a preto sa mandaly nádherne lesknú. Mnísi jednu mandalu študujú aj niekoľko rokov a pri ich výrobe, ktorá trvá aj tri dni, odriekajú mantry – modlitby. Nakoniec sa mandala zmetie a piesok sa vsype do rieky. Je to obrad, ktorým demonštrujú našu pominuteľnosť.

Moje mandaly sú zmesou všetkého. Veľmi rada používam posvätnú geometriu ako kvet, plod či strom života, používam symboly na posilnenie želaného účinku. Rada mám aj budhistické a hinduistické, tie nesú v sebe veľa energie a múdrosti. Skúšala som maľovat rôzne techniky, ale najviac ma očaril hodváb. Možno preto, že má nádherný odlesk.

Mandaly a Feng Shui

Akými technikami sa dá mandala vyrobiť? Existuje v Nových Zámkoch miesto, kde by sa tomu niekto venoval?

Existuje nesmierne veľa spôsobov či techník. Veľmi obľúbené sú mandaly maľované na sklo, nádherne prepúšťajú svetlo a miestnosť potom hraje prekrásnymi farbami. Ja som začínala s kvalitnými Windowcolorkami, sú to tie olupovacie farby, po zaschnutí sa dajú premiestniť na sklo. Je to úžasná technika aj pre deti. Potom je tu maľba na hodváb. Hodváb je jemný a prijemný na dotyk. V lete chladí, v zime hreje. Maľovanie na hodváb je tak trochu vždy prekvapením, hlavne pri väčších dielach. Farby krásne spolupracujú a pekne sa miešajú. Takže každá mandala je originál.

Ako sa vlastne človek dostane k takémuto ´exotickému´ koníčku/záľube?

Je to takmer desať rokov, čo som úspešne vyštudovala učenie Feng Shui v Budapešti a stala som sa certifikovaným poradcom Feng Shui. Pre mňa toto učenie znamená životný štýl. Všetko vôkol nás je energia a Feng Shui, učenie piatich prvkov, v sebe zahŕňa všetko. Hovorí o rovnováhe a usmernení energie. Tak ako horiace drevo podporuje a živí oheň, oheň popolom zúrodňuje a tvorí zem, v zemi sa pod tlakom tvorí ruda, z ktorej sa kuje kov, prvok kovu udrží vodu a voda vyživuje drevo v podobe rastlín a stromov. Tak ako aj naše telo, naša Zem musí byt v rovnováhe.

Ako súvisí mandala s učením Feng Shui?

Feng Shui je umením ´odhadnúť´ kvalitu života pozorovaním a analýzou prostredia, v ktorom daná osoba žije. Dnešné Feng Shui je súhrn mnohých vecí – designu interiérov, výzdoby domov, módnych doplnkov, dedinských povier, atď. V snahe ukázať toto umenie v správnom svetle sa snažím vysvetliť, že skutočné Feng Shui nebolo a nikdy nebude len obyčajnou módnou záležitosťou. Nie je to nástroj na odsúhlasenie dobrého vkusu zákazníka. Je metafyzickou vedou, kde sa učíme rozoznávať a pochopiť chi (či – pozitívna energia) okolitého prostredia s cieľom pomôcť tým, ktorí o to stoja. Existencia energie je v súčasnosti uznávaná aj západnými lekármi v oblasti akupunktúry a akupresúry.

Aj v súkromí inklinujete k takému duchovnejšiemu spôsobu života?

Poviem vám, táto otázka zamestnáva moju myseľ asi najviac. Je to o spôsobe života. O tom, ako to všetko dokážeme do života aplikovať. Verím v zákony karmy a reinkarnácie, verím, že všetko na svete spolu súvisí. Verím v dobro a lásku. Prešla som v živote mnohými zmenami. Nikdy som nestratila vieru a silu ísť za svojím životným cieľom. Aj keď som sa od neho odklonila, vždy ma to zastavilo a nasmerovalo. Som detailista a nedá mi spať, kým mandala nie je dokonalá. Najväčšiu radosť mám, keď dostávam pozitívne reakcie a správy, že mandaly pomáhajú a zaberajú. Ako hovorí Alchimista, ´Keď niečo skutočne chceš, aj vesmír sa spojí, aby si to dosiahol´.

Mandalové kráľovstvo v Nových Zámkoch
18
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie