Anton Hrachovský Samospráva

Nové Zámky neprijmú dar od Turecka: Fontána v meste bola zamietnutá, FOTO

Turecké veľvyslanectvo sa rozhodlo, že Novým Zámkom podaruje fontánu. Umiestnená mala byť na jednom z námestí v centre mesta, poslanci však tento dar odmietli.

Ilustračný obrázok k článku Nové Zámky neprijmú dar od Turecka: Fontána v meste bola zamietnutá, FOTO
5
Galéria

Na Majzonovom námestí v centre Nových Zámkov nepribudne Turecká fontána. Poslanci totiž neschválili návrh na prijatie daru jej stavby ako symbolu slovensko-tureckého priateľstva.

Dar od Turkov mesto neprijalo

Fontánu chcelo dať mestu do daru Turecké veľvyslanectvo. Hodnota samotnej stavby bola vyčíslená na 100-tisíc eur.

Fontána v štýle klasickej tureckej architektúry, mala mať podľa návrhu štvorcový pôdorys 3,6 × 3,6 metra. Mramorový obklad mal byť umiestnený na železobetónovom ráme a vrchný kryt mal byť pokrytý olovom, pričom pod odkvapom by bola umiestená drevená krytina.

Proti prijatiu daru od Tureckého veľvyslanectva sa hlasovaním vyjadrilo 17 z prítomných poslancov. Návrh tak neprešiel.

„Dar mal byť symbolom toho, že turecká strana si uvedomuje, čo ich predchodcovia spôsobili v našom meste. Išlo len o gesto, ktorým by chceli vyjadriť súcit a ospravedlnenie za to, čo sa tu 22 rokov dialo,“ ozrejmil primátor Otokar Klein.

Poslanec Ladislav Borbély spomenul, že sumu 100-tisíc eur by mesto mohlo prijať ako dar s tým, že radnica by určila spôsob, akým by sa financie využili. Výsledok by bol podľa neho označený ako symbol priateľstva oboch národov. „Obsahovo musí dar korelovať s našou kultúrou,“ povedal poslanec Borbély.

Ďalší z poslancov Peter Podbehlý vyslovil obavu, aby takýto dar neevokoval v niektorých ľuďoch extrémistický a náboženský podtón. Poslanec Marián Balogh tiež pripomenul, že na Majzonovom námestí sa plánuje uskutočniť revitalizácia.

Fontána mala podľa materiálu, o ktorom rokovali poslanci na decembrovom mestskom zastupiteľstve, stáť na Majzonovom námestí.

Pohnutá história nášho mesta

V roku 2019 si Nové Zámky pripomenuli 334. výročie oslobodenia mesta spod osmanskej nadvlády. Nové Zámky boli v minulosti dôležitou protitureckou pevnosťou. História si pamätá tureckú nadvládu na našom území v rokoch 1663 až 1685.

Turci sa k novozámockému hradu dostali 8. augusta 1663, o desať dní neskôr sa začalo jeho obliehanie. Počas obliehania boli zničené dediny Lék, Gúg a Letomostie (Nyárhíd).

26. augusta dorazila k pevnosti tatárska jazda podporená ukrajinskými kozákmi. O deň neskôr sa k nim pridali vazali Osmanskej ríše – zbory moldavského a valašského vojvodu. Celkový počet tureckých vojsk sa tak odhadoval na 100 – 120-tisíc mužov. Takejto presile nebolo uhorské vojsko sídliace v novozámockej pevnosti schopné odolávať a 26. septembra 1663 obsadili hrad turecké vojská.

Nové Zámky boli oslobodené spod osmanskej nadvlády 19. augusta 1685, kedy sa odohral hlavný a úspešný protiturecký útok. Naše mesto teda bolo 22 rokov pod krutou nadvládou tureckých panovníkov.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Návrh Tureckej fontány ako daru Mestu Nové Zámky
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie