Správy

Cesty v Nitrianskom kraji sú veľkým problémom: Župa vyzýva na riešenie dopravy

Nitriansky kraj nutne potrebuje dobudovanie cestnej infraštruktúry vedenej mimo centrá miest a obcí a výstavbu rýchlostnej cesty R8, ktorá spojí juh kraja s Hornou Nitrou.

Ilustračný obrázok k článku Cesty v Nitrianskom kraji sú veľkým problémom: Župa vyzýva na riešenie dopravy
Zdroj: TASR

Zhodli sa na tom krajskí poslanci na svojom februárovom rokovaní.

O výstavbe cestného ťahu, ktorý prepojí Komárno až po Bánovce nad Bebravou, prípadne Prievidzu, sa hovorí už dlhé roky. Podľa členov Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa však doteraz reálne nič neudialo.

Dôležité budovanie ciest

Viacerí krajskí poslanci pripomenuli, že spolu s Košickým krajom je NSK jediný región, cez ktorý nejde žiadna diaľnica, pričom o riešenie dopravnej situácie sa usilujú už od čias vlády Mikuláša Dzurindu a doteraz sa v tejto veci nič neudialo.

„Sme diskriminovaní a musíme sa začať ohlasovať,“ skonštatovali.

Podľa poslanca Miloša Dovičoviča je dobudovanie cestnej infraštruktúry pre kraj životne dôležité. V tejto súvislosti pripomenul aj záväzky, ktoré vláda SR prijala na svojich výjazdových rokovaniach v kraji. „Cestné prepojenie Komjatíc a Nitry malo byť už dávno zaradené do investičných akcií Slovenskej správy ciest, zatiaľ o ničom takom neviem,“ skonštatoval.

S výhradami poslancov súhlasí aj predseda NSK Milana Belica, podľa ktorého začína byť priepustnosť ciest v Nitrianskom kraji veľkým problémom. Pripomenul zlú situáciu v Nových Zámkoch či nový most v Komárne, ktorý bude už čoskoro spustený do prevádzky, ale bez napojenia na vhodnú rýchlostnú komunikáciu.

Bez koncepcie

„Cesta R8 je pre náš kraj, ale aj ďalšie regióny veľmi potrebná. Veď bude potrebné riešiť aj problém Hornej Nitry, kde sa po zastavení ťažby uhlia bude nutné zaoberať s zamestnanosťou. Ten koridor je otvorený a treba ho využiť,“ zdôraznil Belica.

Podľa jeho slov sa budovanie cestnej infraštruktúry na Slovensku nedeje koncepčne.

„Napríklad rýchlostné cesty R3 a R4 pred Žiarom nad Hronom sú od seba vzdialené nejakých desať kilometrov. Načo staviame dve rýchlostné cesty vedľa seba, a to, čo sa má riešiť, sa nerieši. Alebo sa budujú nadštandardné obchvaty malých miest. Ja im to nezávidím, ale Nitra je predsa krajské mesto. Už by mal niekto pochopiť, že je najvyšší čas niečo robiť s komunikáciami v meste a jeho okolí. Zatiaľ tá doprava ako-tak cez región prechádza, ale už čoskoro to nepôjde,“ dodal Belica.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie