Anton Hrachovský Práca

Nezamestnanosť v okrese Nové Zámky: Toľkoto ľudí je evidovaných na Úrade práce

Je dlhodobým faktom, že v Nových Zámkoch chýba množstvo pracovných miest. Napriek tomu je miera nezamestnanosti relatívne nízka.

Ilustračný obrázok k článku Nezamestnanosť v okrese Nové Zámky: Toľkoto ľudí je evidovaných na Úrade práce
Zdroj: TASR

Problém nezamestnanosti je v Nových Zámkoch jednou z tých pálčivejších tém. Obyvatelia už roky čakajú na vznik priemyselného parku, ktorý je zatiaľ stále v nedohľadne. Lokalita Dvorskej cesty, ktorá bola preň pôvodne vyčlenená, sa podľa radnice ukázala ako nevhodná a vedenie mesta odsúhlasilo jej predaj súkromnému investorovi. Ten v nej plánuje postaviť pretekársky okruh.

Nezamestnaní v okrese Nové Zámky

Podľa oficiálnych štatistík Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Nové Zámky bolo k 30. septembru 2018 evidovaných v okrese Nové Zámky 2 946 uchádzačov o zamestnanie, z toho 1805 žien a 1141 mužov.

Úrad práce si vedie aj štatistiky počtu uchádzačov o zamestnanie vo viacerých kategóriách. V skupine vo veku do 29 rokov je v okrese Nové Zámky evidovaných 725 uchádzačov, z toho 392 žien a 333 mužov.

Ďalšou kategóriou sú nezamestnaní nad 50 rokov. Tých je v našom okrese nahlásených 995, z toho 651 žien a 344 mužov. Počet dlhodobo evidovaných (nad 12 mesiacov) je v novozámockom okrese 665, z toho žien je 486 a mužov 179.

Novozámčania musia za prácou cestovať

Podľa údajov Štatistického úradu SR bola celoslovenská miera nezamestnanosti v 2. kvartáli 2018 na úrovni 6,6%. Oficiálna evidovaná miera nezamestnanosti v okrese Nové Zámky (podľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Nové Zámky) je na úrovni 3,21%+.

Množstvo Novozámčanov je každodenne nútených za prácou cestovať mimo mesta. Bežne sa stáva, že vlaky, predovšetkým smerom do Bratislavy sú ´napchané´ do posledného miestečka, či už ide o skoré ranné spoje okolo 4.-5. hodiny ráno, vlaky Eurocity o 7:16 resp. 9:16 alebo poobedné spoje.

Podľa informácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sa v roku 2017 predalo denne v stanici Nové Zámky v priemere vyše 4000 cestovných lístkov.

Počet cestujúcich je však určite vyšší. Uvedené číslo totiž reprezentuje výlučne predaj cestovných lístkov v pokladnici na stanici. Nezahŕňa cestujúcich, ktorí si kupujú lístky prostredníctvom SMS, online predaja či u vlakvedúceho priamo vo vlaku, prípadne cestujúcich, ktorí v Nových Zámkoch prestupujú. Medzi nimi je samozrejme aj časť takých, ktorí necestujú za prácou (študenti, dôchodcovia, deti, výletníci atď.).

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie