Anton Hrachovský Rôzne Správy

Naprieč Slovenskom na skladacom bicykli: Cieľom je aj podpora chorého človeka, FOTO

Kolega zo spriaznenej redakcie Fony.sk sa vydal na cestu naprieč Slovenskom na skladacom bicykli. Svoj prvý deň putovania zakončil nocľahom v neďalekom Bánove.

Ilustračný obrázok k článku Naprieč Slovenskom na skladacom bicykli: Cieľom je aj podpora chorého človeka, FOTO
11
Galéria
Zdroj: fony.sk

Cestovateľské výzvy a bicyklovanie sú v dnešnej dobe v móde. Pre jednu takúto netradičnú výzvu sa rozhodol aj náš kolega Richard Hombauer, šéfredaktor redakcie Fony.sk. Jeho cieľom je prejsť na skladacom bicykli z Bratislavy do dedinky Fony v Maďarsku. Aby to však nebolo len o prekonávaní vlastných síl, celej akcii dal i charitatívny podtón.

Výzva s dobrým úmyslom

Cieľ bol teda jasný. Na skladacom bicykli prejsť zhruba 400 kilometrov naprieč južnou časťou Slovenska, až do maďarskej obce Fony, asi 60 kilometrov od Kráľovského Chlmca. Celé svoje dobrodružstvo zdieľa na Instagrame a Facebooku Fony.sk.

Z pôvodného rozpočtu 600 eur si nakoniec na cestu vyčlenil 300 eur, aj vďaka veľkorysosti predajcu, ktorého bicykel kúpil za polovičnú cenu. Ostali mu tak tri stovky, predovšetkým na ubytovanie a nutnú rezervu. Práve tu prichádza na rad spomínaný charitatívny účel jeho misie.

Ak sa mu podarí zohnať lacné, prípadne grátis ubytovanie (trebárs aj u čitateľov Fony.sk) ostane mu viac peňazí na podporu hendikepovaného Ľuboša Kondelu z Martina vďaka výzve na portáli ludialudom.sk. Ľuboš, medzi kamarátmi prezývaný aj Indi, vedie plnohodnotný život aj napriek obmedzenej pohyblivosti zapríčinenej detskou mozgovou obrnou. Popri parašportoch boccii a rugby na vozíku sa v poslednej dobe venuje práve bicyklovaniu.

Cestu plánuje zvládnuť za šesť dní, do piatka. Po Bánove nabral smer Levice – Brhlovce – Hrušov, dalšia trasa viedla cez Veľký Krtíš do Lučenca. Aktuálne smeruje do Revúcej.

Ušetrené eurá za nocľah venuje práve Indimu. Chce prispieť k tomu, aby si Indi mohol zadovážiť vlastný handbike.

„Ako netradičný dopravný prostriedok som zvolil skladačku. Cieľom tejto cesty je okrem otestovania Samsungu Galaxy Note 9 a nových inteligentných hodiniek Samsung Galaxy Watch aj dobročinný akt. Všetky peniaze, ktoré ušetrím, venujem na výzvu ´Handbike pre Indiho´ cez portál ĽudiaĽuďom.sk.,“ vysvetľuje Richard dôvod svojej netradičnej výpravy.

400 kilometrov naprieč Slovenskom

Na cestu vyrazil v nedeľu 23. septembra z bratislavskej Petržalky a prvý úsek trasy zakončil prenocovaním neďaleko od Nových Zámkov, v Bánove. Namiesto jedného ´blázna´ na bicykli však dorazili až dvaja.

„Z Bratislavy ma v prvý deň cesty odprevadil čitateľ a fanúšik Fony.sk. Ten sa potom z Trnovca nad Váhom vrátil vlakom do Bratislavy a ja pokračujem ďalej. V Bánove som prespal u mojej známej. Pomohlo mi to ušetriť peniaze, ktoré vďaka tomu poputujú človeku, ktorý ich potrebuje oveľa viac než ja,“ pokračuje Richard.

Uplynulý víkend sa dosť zmenilo počasie, ochladilo sa. Richard si tak musel ´máknuť´ možno viac než čakal. "Veru tak. V iný termín sa to nepodarilo zrealizovať. A ako zo srandy hovorím, čo už je pre čitateľa krajšie, než utrpenie blázna na skladačke? Moje útrapy tak môžu fanúšikovia priebežne sledovať na Facebooku Fony.sk

Zabudnutá prilba, batoh i pokazený pedál

Svoje rozhodnutie vybrať sa naprieč Slovenskom na malom bicykli neľutuje. „Po prvej noci si necítim nohy, priedušky mám tiež trochu zasiahnuté, už sa mi stihol pokaziť pedál a v Šuranoch na stanici som zabudol prilbu. A to bol len prvý deň cesty. V Leviciach som zase zabudol vo vlaku batoh, ale všetko sa nakoniec vyriešilo a ja tých 400 km na skladačke najazdím. Určite túto výpravu neľutujem,“ opísal strasti úvodného dňa Richard. „Snáď mi v ďalších dňoch bude priať viac šťastia a sily budú stačiť. Ale bez bolesti a náhod rôzneho typu to snáď ani nejde,“ dodal odvážny cyklista na ceste naprieč Slovenskom.

Hlavným cestám sa, pokiaľ možno, vyhýba. „Zo Šale do Trnovca to bolo asi najhoršie. Žiaľ, kompa cez Váh nefungovala a nedalo sa ísť inak,“ vysvetľuje Richard. Aj rovinatý juh krajiny má medzi vyznávačmi dvoch kolies svojich fanúšikov. „Žiadne kopce, ale zase veľké riziko vetra. V bezvetrí je juh Slovenska ideálny na rekreačné bicyklovanie. Chcelo by to však viac cyklotrás,“ dodal na záver.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Zdroj: YouTube.com
Z Fony do Fony
11
Galéria
Zdroj: fony.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie