Rôzne

Najbombardovanejším slovenským mestom sú Nové Zámky: Pripomenieme si koniec vojny

Veľká časť mesta bola počas vojnových udalostí takmer celkom zničená. Oslobodenie mesta a tým aj koniec druhej svetovej vojny pre našich obyvateľov si v našom meste pripomenieme oslavami 28. a 29. marca.

Ilustračný obrázok k článku Najbombardovanejším slovenským mestom sú Nové Zámky: Pripomenieme si koniec vojny
Zdroj: Dnes24.sk

Dodnes sa o Nových Zámkoch hovorí ako o najbombardo­vanejšom slovenskom meste.

Ako informovala novozámocká radnica, „oslavy sa začnú v piatok 28. marca slávnostným príhovorom primátora Gejzu Pischingera, kultúrnym programom a kladením vencov pri Pamätníku obetiam násilia. Súčasťou úvodného dňa osláv bude aj výstava fotografií a dokumentov, ktoré sa týkajú masívneho bombardovania Nových Zámkov. Druhý deň bude patriť bojovým ukážkam z obdobia druhej svetovej vojny, prezentácii historických zbraní, vojenskej techniky a pyrotechnických efektov. Program sa začne o 14. hodine na Nábrežnej ulici.“

Mesto Nové Zámky na prelome rokov 1944 a 1945 takmer zničili tri veľké bombardovania anglickými a americkými leteckými silami. Prvé dva kobercové nálety sa odohrali 7. a 14. októbra 1944. Pri druhom bola zničená celá oblasť v okolí železničnej stanice a železničná kolónia mesta.

Na území rušňového depa bolo napočítaných 364 bombových kráterov. Zničených bolo 40 rušňov s 1370 naloženými vagónmi. Najtragickejšie bolo tretie bombardovanie 14. marca 1945, keď anglo-americké letectvo zhodilo na mesto 700 bômb. Z pôvodných 3394 domov bolo zničených 2023. Takmer všetky historické budovy v meste boli pri náletoch zničené, prípadne poškodené do takej miery, že museli byť po vojne zbúrané.

Obdobie okupácie a druhej svetovej vojny bolo v Nových Zámkoch ukončené 29. marca 1945, po prechode druhého ukrajinského frontu.

Foto: archív MsÚ

Sara

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie