Anton Hrachovský Správy

Na pošte začali vyplácať sociálne dávky: Pravidlá nerešpektujú ani tí, čo ich nepoberajú

Vyplácanie sociálnych dávok na poštách je značným rizikom. Boli sme sa pozrieť ako prebiehalo.

Ilustračný obrázok k článku Na pošte začali vyplácať sociálne dávky: Pravidlá nerešpektujú ani tí, čo ich nepoberajú
4
Galéria

Od stredy 18. do piatka 27. marca 2020 vypláca Slovenská pošta sociálne dávky obyvateľom a to aj do vlastných rúk. V súvislosti s aktuálnym stavom, keď v celej Európe zúri vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19, ide o veľmi rizikovú aktivitu.

S cieľom chrániť zamestnancov a obyvateľov pred hrozbou koronavírusu prijala pošta prísnejšie ochranné opatrenia. Na pobočky je možné vstúpiť len s ochranným rúškom na tvári.

V Nových Zámkoch zatiaľ viac-menej v kľude

Počet zákazníkov v priestoroch pobočiek je monitorovaný a regulovaný tak, aby sa minimalizovalo riziko šírenia nákazy. Obsadenosť pobočiek sledujú namieste poverení zamestnanci.

Na vyplácanie dávok dohliadajú zamestnanci pošty ale aj polícia.

Rovnako je to aj na pobočkách v Nových Zámkoch. Presvedčili sme sa o tom na Hlavnom námestí aj na Bitúnkovej ulici. V prípade vysokej vyťaženosti žiadajú pracovníci pošty, aby ľudia počkali mimo pobočky. Postupne sú vpúšťaní dnu.

Nie všetci rešpektujú pravidlá

Kým v centre mesta hlásila zamestnankyňa pokojný priebeh ako v stredu, tak aj vo štvrtok, iné to bolo na pošte 3 na Bitúnkovej ulici. Pracovníčka dohliadajúca na plynulý vstup a odchod zákazníkov pre Dnes24 potvrdila, že sa objavujú aj prípady, keď chce do budovy vstúpiť osoba bez zakrytej tváre, prípadne má rúško stiahnuté. V takom prípade nie je vpustená dnu.

Ako ďalej uviedla, na Pošte 3 nie každý je „schopný“ porozumieť jednoduchým bezpečnostným nariadeniam. Nie všetci rešpektujú nariadenia, ktoré na pošte platia. Tak ich pracovníci upozorňujú. Schytajú za to spŕšku nadávok.

Problém nie je len pri skupine poberateľov dávok. Ľudia sa takto podľa pracovníkov pošty správali už aj niekoľko dní pred ich výplatou. Objavil sa aj prípad pracovníka „cudzej“ SBS, ktorý síce rúško mal ale mal ho stiahnuté pod bradou.

Prišiel si vybrať zásielku, bez dokladov totožnosti. Po tom, ako pracovníčka pošty neakceptovala jeho zdravotnú kartu, vykrikoval a vynadal jej. Že jemu „prejde pod rukami 7-tisíc ľudí a jej iba 50.“

Do priestorov pobočky sú vpúšťaní iba tí zákazníci, ktorí majú na tvári ochranné rúško alebo inú ochranu tváre ako napríklad šál či šatku.

Kvôli vyplácaniu sociálnych dávok odporúča Slovenská pošta, aby ostatní zákazníci zvážili návštevu pošty v inom termíne.

Pošta tiež odporúča a informuje:

  • prísť v rukaviciach, ktoré chránia zákazníka i zamestnanca pred priamy kontaktom
  • priniesť si vlastné pero na potvrdenie prevzatia hotovosti vlastnoručným podpisom
  • zákazníkov, ktorí sú v karanténe pošta žiada, aby na svojej schránke alebo na zvončeku uviedli tento fakt a aby na to upozornili doručovateľa
  • zákazníkom, ktorí sa nachádzajú v karanténe, nebudú sociálne dávky vyplácané priamo do vlastných rúk. Zákazníci môžu počkať na prebratie sociálnej dávky do času, kedy skončí ich karanténa

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Na vyplácanie sociálnych dávok dohliada polícia
4
Galéria
V novozámockej nemocnici prebiehajú vstupné kontroly
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie