Mesto dosiahlo historický finančný výsledok: Kam ale peniaze poputujú?

Mesto Nové Zámky ukončilo svoje hospodárenie v roku 2016 s historickým prebytkom. Zisťovali sme, ako s týmito financiami naloží.

Anton Hrachovský
Ilustračný obrázok k článku Mesto dosiahlo historický finančný výsledok: Kam ale peniaze poputujú?
Foto: Anton Hrachovský

Historický prebytok

Zhruba pred mesiacom vydalo vedenie mesta Nové Zámky oznámenie, že radnica ukončila rok 2016 s historicky najlepším hospodárskym výsledkom – prebytkom takmer 2,46 milióna eur.

„Prebytok rozpočtového hospodárenia bol po očistení od všetkých čísiel, ktoré nemajú vplyv na výsledok hospodárenia, v objeme 2 452 814,78 eur,“ nechal sa počuť Peter Velecký, vedúci odboru finančného novozámockej radnice.

Čo z neho budú mať občania?

Zaujímalo nás teda, čo z neho budú mať občania. Či existujú konkrétne projekty, do ktorých tieto financie resp. ich časť pôjdu. A ak áno, aké projekty to sú a kedy sa budú realizovať. Konkretizácie sme sa napokon dočkali iba v prípade dvoch ´položiek´, v prípade zvyšných ´investícií´ ostali sumy nejasné, podobne ako v prípade konkretizácie nižšie spomenutých opráv havarijných stavov.

„Výsledok hospodárenia alebo prebytok rozpočtového hospodárenia bude tak, ako bolo schválené pri prerokovaní záverečného účtu prevedený do rezervného fondu,“ povedala Petronela Bernáth, hovorkyňa mesta.

Použitie tohto výsledku hospodárenia cez rezervný fond bude podľa nej nasledovné:

  • časť prebytku pôjde na splatenie zostatku úveru,
  • časť prebytku vo výške 100-tisíc eur pôjde na pokrytie realizácie obnovy Termálneho kúpaliska – Štrandu E. Tatárika,
  • časť prebytku vo výške 1,1 milióna eur pôjde na revitalizáciu, obnovu kontajnerových státí na komunálny a separovaný odpad,
  • časť pôjde na krytie výdavkov na odstránenie havarijných stavov.

Hovorkyňa mesta zároveň dodala, že o ďalšom použití prostriedkov rozhodne mestské zastupiteľstvo..

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame