Správy

Kúpalisko v Komárne čaká veľká modernizácia: Cenu odhadujú na 4 milióny eur

Mesto Komárno plánuje veľkú modernizáciu kúpaliska. Pozrite si, čo všetko sa má zmeniť.

Ilustračný obrázok k článku Kúpalisko v Komárne čaká veľká modernizácia: Cenu odhadujú na 4 milióny eur
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Mesto Komárno pripravuje modernizáciu tamojšieho termálneho kúpaliska. Spočívať bude predovšetkým v prestavbe hlavnej budovy kúpaliska, ktorej výsledkom by malo byť vytvorenie malého moderného mestského kúpeľa. Jeho štúdiu predstavil architekt Ladislav Vikartovský, podľa ktorého by kúpalisko v ideálnom prípade mohlo byť otvorené o dva a pol až tri roky.

„Zhruba rok budú trvať všetky projektové práce, získanie povolení a obstarávanie pre stavebnú spoločnosť. Ďalší rok a pol treba počítať s výstavbou,“ povedal.

Poddimenzované kúpalisko

Podľa primátora Komárna Bélu Keszegha zastupiteľstvo odsúhlasilo rozpočet 120 000 eur na prípravu projektovej dokumentácie k stavebnému povoleniu. Celkové náklady na modernizáciu kúpaliska odhaduje primátor na 4 milióny eur, zatiaľ nie je jasné, z akých zdrojov by ju mesto financovalo.

Podľa Vikartovského je kúpalisko v súčasnosti priestorovo a dispozične poddimenzované. Vodná plocha vnútorných bazénov je 180 metrov štvorcových, čo predstavuje 60 osôb. Denná kapacita kúpaliska je 180 ľudí, ročná návštevnosť dosahuje 66 000 až 73 000 návštev­níkov. Hlavná budova kúpaliska má zastavanú plochu 1 300 metrov štvorcových, jedno podzemné a dve nadzemné podlažia. Poschodie je dlhodobo nevyužité a schátrané.

Rekonštrukcia hlavnej budovy bude súčasne znamenať aj zvýšenie jej kapacity, rozšírenie bazénových hál, pribudnú nové bazény. „Súčasný sedací bazén využívaný sezónne by sme chceli integrovať do novej bazénovej haly, ktorá by mala byť doplnená o rekreačný plavecký bazén a detský bazén. Pre športové účely by slúžil vonkajší bazén,“ povedal Vikartovský.

V objekte by vznikol aj saunový svet s piatimi saunami a ďalšími vodnými relaxačnými prvkami. Na poschodí je možnosť na dobudovanie ďalších plôch, ako sú priestory pre zázemie personálu, priestory pre relaxačné a liečebné účely a ďalšie služby ako masáže, manikúra, pedikúra. V pravom krídle budovy je zámer vytvoriť menšiu telocvičňu pre skupinové športy, jogu či tanečné športy.

Nevyhnutné rozšírenie

Celková navrhovaná kapacita bazénovej haly so štyrmi bazénmi by mala 382 metrov štvorcových, čo je 128 osôb, saunový svet s piatimi saunami by bol určený pre zhruba 30 osôb. Celková zastavaná plocha prvého nadzemného podlažia by dosiahla 2 170 metrov štvorcových, z toho rekonštruovaná časť by bola 1 300 metrov štvorcových a pristavaná časť 870 metrov štvorcových.

Zrekonštruovaná časť druhého nadzemného podlažia by predstavovala 535 metrov štvorcových, plocha pristavanej časti dosiahne 713 metrov štvorcových. Celková podlažná plocha obidvoch podlaží je 3 418 metrov štvorcových. „Ak chceme, aby to kúpalisko ožilo a slúžilo občanom, toto je minimálne nevyhnutné rozšírenie budovy,“ skonštatoval architekt.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Kúpalisko Komárno
7
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR

Najčítanejšie