Ilustračný obrázok k článku Kam cestujú Slováci najčastejšie: V TOP 5 destinácií je aj okres Nové Zámky!
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Kam cestujú Slováci najčastejšie: V TOP 5 destinácií je aj okres Nové Zámky!

Pandémia zasiahla aj turistický ruch. Do top 5 najčastejšie navštevovaných lokalít na Slovensku sa zaradil aj okres Nové Zámky.

Správy
Správy

Kam cestujú Slováci najčastejšie: V TOP 5 destinácií je aj okres Nové Zámky!

Pandémia zasiahla aj turistický ruch. Do top 5 najčastejšie navštevovaných lokalít na Slovensku sa zaradil aj okres Nové Zámky.

Ilustračný obrázok k článku Kam cestujú Slováci najčastejšie: V TOP 5 destinácií je aj okres Nové Zámky!
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Koronakríza pri zahraničných pobytoch priniesla vlani aj zmeny pomerov medzi využívaním leteckej a pozemnej dopravy. Slovenským fenoménom domáceho cestovania je, že približne každá druhá cesta je spojená s ubytovaním u príbuzných, u priateľov, alebo na vlastnej chalupe.

Vyplýva to z údajov zo zisťovania v domácnostiach, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR v publikácii Základné ukazovatele za dovolenkové a služobné cesty za rok 2020.

Pokles počtu ciest s prenocovaním sa minulý rok oveľa viac dotkol zahraničných pobytov, ktoré klesli až o 81 %. ŠÚ poukázal na to, že pri cestovaní do zahraničia tvorili posledné roky väčšinu, približne dve tretiny pobytov, dlhodobé cesty na štyri a viac nocí. Práve dlhodobé pobyty za hranicami zaznamenali v roku 2020 najprudší prepad, medziročne sa ich počet znížil až o 84 %.

Z hľadiska cieľa cesty lákali Slovákov za hranice najmä návštevy miest, tie dlhodobo dominujú častejším krátkodobým pobytom. Na druhej priečke sú pobyty pri mori. Tie zaznamenali v roku 2020 prudký útlm, vlani ich Slováci absolvovali len 184 000, rok pred pandémiou vyše 1,4 milióna.

Kam cestujeme?

Pre Slovákov je v rámci zahraničného cestovného ruchu už dlhodobo najviac navštevovanou krajinou Česká republika. Vlani tam podľa ŠÚ absolvovali 323 000 krátko­dobých aj dlhodobých pobytov, čo je však len na štvrtinovej úrovni roka 2019.

Najpopulárnejšími destináciami pre obyvateľov SR boli vlani aj Chorvátsko, Rakúsko či Maďarsko.

K štrukturálnym zmenám prišlo aj v ubytovaní počas pobytov v zahraničí. Návštevníci častejšie ako v predošlých rokoch bývali u príbuzných a priateľov, alebo si prenajímali ubytovanie na súkromí na úkor hotelov.

Zmenili sa aj pomery medzi využívaním leteckej a pozemnej dopravy. „Kým v roku 2019 leteli Slováci aerolinkami na 31 % zahraničných pobytov, v roku 2020 išlo len na 13 %. Naopak, podiel využitia áut počas zahraničných ciest dosiahol v minulom roku rekordných 71 %,“ skonštatovala riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ SR Veronika Töröková. Aj v domácom turizme sa prejavil nárast počtu pobytov, na ktoré cestovali Slováci autami.

Prečítajte si tiež

V domácom turizme dlhodobo početne prevládajú kratšie cesty do troch nocí, a tak to bolo aj vlani, keď tvorili takmer 72 % zo všetkých pobytov na Slovensku. Záujem o pobyty na vidieku sa zároveň znižoval pomalšie, ako záujem o cesty do miest.

V TOP 5

Z hľadiska regiónov sa najviac domácich pobytov Slovákov tradične realizuje v okrese Poprad (Vysoké Tatry) a platilo to aj vlani.

Do top 5 najčastejšie navštevovaných lokalít patrili podľa ŠÚ aj okresy Liptovský Mikuláš, Bratislava, Žilina a Nové Zámky. Najvýraznejší prepad počtu hostí mali okresy Bratislavy (pokles o 66 %) a Piešťany (o 61 %).

Približne každá druhá cesta v rámci domáceho cestovania je podľa ŠÚ spojená s ubytovaním u príbuzných či priateľov, alebo na vlastnej chalupe. Tento trend sa vlani udržal, neprenajaté ubytovanie tvorilo 49 % zo všetkých ciest, pričom sa medziročne mierne zvýšilo využitie vlastných ubytovacích zariadení. Ľudia si zároveň častejšie prenajímali izby či celé chalupy ako v predošlých rokoch a, naopak, menej využívali ubytovanie v hoteloch či iných hromadných ubytovacích zariadeniach.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín