Správy

Holuby sú častým zdrojom problémov: Mesto hľadá spôsob, ako zabrániť ich premnoženiu

Novozámocká radnica hľadá spôsob, ako bojovať proti premnoženiu zvierat.

Ilustračný obrázok k článku Holuby sú častým zdrojom problémov: Mesto hľadá spôsob, ako zabrániť ich premnoženiu
Zdroj: TASR/DPA

Ako informuje radnica, mesto vyhodnocuje súťaž na dodávateľa služby – kastrácia mačiek. „S kastráciou kocúrov sa začalo už v závere minulého roka. Účelom je obmedziť počet túlavých mačiek hlavne na sídliskách,“ píše vedenie mesta.

To zároveň hľadá spôsob, ako zabrániť premnoženiu holubov.

Problémové operence

„Podľa informácií z webu mesta Martin môžu na miestach veľkých kolónií holubov vznikať problémy s trusom, výskytom chorôb a hlodavcov. Vedci zistili prítomnosť baktérií druhu Chlamydophila psittaci a Campylobacter jejuni, ktoré môžu u človeka spôsobiť chrípkové symptómy alebo akútne hnačky. Holuby môžu byť prenášači niektorých chorôb,“ informuje radnica.

Holuby sú častými hostiteľmi vírusov kliešťovej encefalitidy, zároveň sú zdrojom mikróbov, plesní, parazitov a alergénov.

„Z alergologického hľadiska sú holuby významným zdrojom roztočov. V ich hniezdach prežíva celý rad druhov roztočov. Prach z hniezd obsahuje antigény z holubej krvi a trusu, ale taktiež ďalšie dráždivé súčasti, ako sú zlomky peria, baktérie a plesne. Deratizátori ich dokonca nazývajú okrídlené potkany, čo pri vyčíslení škôd a nemocí od nich spôsobených, nie je určite ďaleko od pravdy,“ píše mesto Nové Zámky na svojom webe.

Nekŕmte holuby!

Mesto si nechce brať príklad z niektorých samospráv. „V niektorých mestách používajú záchytné pasce, siete či dokonca otrávené krmivo. Týmto spôsobom sa Nové Zámky uberať nechcú. V prvom rade by však obyvatelia nemali mestské holuby (predovšetkým na Hlavnom námestí) kŕmiť,“ dodáva radnica.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie