Anton Hrachovský Správy

HLASOVANIE: Zlatý lev, drak i vínna réva: Vyberte najkrajší erb obce okresu Nové Zámky

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť nezvyčajným motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí novozámockého okresu? Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Zlatý lev, drak i vínna réva: Vyberte najkrajší erb obce okresu Nové Zámky
54
Galéria

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Okresné mesto Nové Zámky zdobí v erbe pôdorys miestnej protitureckej pevnosti so šiestimi rovnakými šípovitými bastiónmi zo 16. storočia. Vznikol v 17. storočí a erbovou listinou bol potvrdený 16. februára 1843. Obnovený bol v roku 1979.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Nové Zámky. Celkovo ich je 54.

Od štítov po symboly

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav a to je prepojené s križiackymi výpravami.

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia, začali označovať šľachtickú hodnosť. Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Poľnohospodárstvo i mýtické tvory

Ako nám ďalej približuje mystickosť symbolov, z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko. „Niekedy je zaujímavé aj to, že najmä v tých starších erboch nachádzame niektoré bájne zvieratá. Napríklad aj na území bývalého Uhorska sú mestá, ktoré majú v erbe palmu, slona či vesmírne teleso,“ hovorí Nádaská.

V okrese Nové Zámky sa na erboch vyskytuje iné bájne stvorenie – drak resp. šarkan. Šarkanom sa môžu popýšiť obyvatelia obce Šarkan, symbolizuje mýtického tvora držiaceho červený strapec hrozna s veľkým zlatým listom, čo je odkazom na vinohradnícku tradíciu. V prípade Bánova a jeho draka v erbe ide o atribúty svätého Michala.

Obec Maňa má v erbe zase zlatého leva držiaceho striebornú šabľu. Ide o symboliku znázorňujúcu, v spojitosti s radlicami, spojenie Veľkej Mane (radlice) a šľachtickej Malej Mane (lev).

Pre množstvo obcí nášho okresu je však príznačné hlavne poľnohospodárstvo a vinárstvo. Odzrkadľuje sa to aj v ich erboch. Symbol poľnohospodárstva – radlice čerieslo a lemeš nájdeme na erboch obcí ako Belá, Branovo, Dedinka, Chľaba, Jasová, Kmeťovo, Maňa, Pavlová, Obid, Mojzesovo, Podhájska, Rúbaň, Semerovo, Trávnica, Ľubá či Úľany nad Žitavou.

K histórii spojenou s vinárstvom sa viažu napríklad erby Komjatíc, Lelej, Mužle, Novej Viesky, Nány ale aj Pavlovej, Veľkého Kýru, Šarkana, Ľubej či Černíka.

V novozámockom okrese sa v erboch stretávame aj s cirkevnými motívmi, ako sú vyobrazenia apoštolov (Bardoňovo), biskupov (Bajtava, Bruty, Bíňa, Salka, Sikenička, Strekov, Zemné). Nechýbajú ani kráľovné (Lipová, Kolta) či okrídlený Svätý Michal stojaci na čertovi (Michal nad Žitavou).

Zaujímavým je aj znázornenie holubice v zlatej zbroji. Jej význam nie je podľa Heraldického registra známy, no môže odkazovať na zemepanský symbol. V erbe ju majú Andovce, Čechy a Hul.

„Erby však vznikajú aj v súčasnosti, dnes aj mnohé moderné mestá, ktoré majú jednotlivé mestské časti si dávajú u odborníkov urobiť práve erb,“ dodáva etnologička.

Ak nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, keď najbližšie budete prechádzať okolo tabule, všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s kúskom fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí novozámockého okresu do štvrtka 14. novembra (polnoci). Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Ktorý erb z obcí novozámockého okresu sa vám páči najviac?

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Erby obcí okresu Nové Zámky
54
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie