Gynekologička v Zámkoch Bibiana Halmešová: 5 vecí, ktoré pacientky najviac trápia

Čo ženy najčastejšie privádza k dverám gynekologickej ambulancie, sme zisťovali u známej doktorky z Nových Zámkov Bibiani Halmešovej.

Viktória Botošová
Ilustračný obrázok k článku Gynekologička v Zámkoch Bibiana Halmešová: 5 vecí, ktoré pacientky najviac trápia
Zdroj: Dnes24.sk

Bibianu Halmešovú netreba veľmi predstavovať. Určite ju poznajú prinajmenšom mamičky z Nových Zámkov a okolia. Ako gynekológ – pôrodník už stihla priviesť na svet okolo tisíc bábätiek. Ako sama tvrdí, problémy, s ktorými žena gynekológa navštívi, sú rôzne a často to závisia od veku pacientky. Toto je ale pätica tých, s ktorými ženy vyhľadajú odbornú pomoc najčastejšie.

5 najčastejších problémov

1. Problémy v tehotenstve
V ambulancii máme v pomerne veľkom zastúpení počet tehotných žien a ťažkostí súvisiacich s tehotenstvom je mnoho. Napríklad vracanie, bolesti, krvácanie, alebo vaginálny nález. Vyšetrenie tehotných zaberie asi najviac času. Zahŕňa okrem manuálneho, ultrazvukového, screeningového vyšetrenia, zhodnotenie laboratórnych výsledkov aj zdravotnú výchovu a zodpovedanie mnohých otázok tehotných pacientiek.

2. Bakteriálne a mykotické výtoky
Častými problémami sú aj bakteriálne a mykotické výtoky, ktoré trápia väčšinu pacientiek. Rozhranie veku u pacientiek s týmito ťažkosťami je veľmi široké. Výtoky sa prejavujú hojnosťou, zmenou farby, zápachu, svrbením a jeho prejavy sú pre pacientku nepríjemné. Takéto problémy netreba určite podceňovať a pacientku privedú najčastejšie. Vyšetrenie zahŕňa vizualizácia, odobratie kultivačného materiálu, poučenie o prevencii a cielenú terapiu. Podľa symptómov a ťažkostí je nasadená liečba.

3. Bolesti
Ďalším problémom sú bolesti, ktoré sú tiež neodkladné. Prejavy bolesti majú rôzne príčiny a kvôli tomu vyžadujú posúdenie stavu, komplexné vyšetrenia. Bolesť môže spôsobovať napr. výskyt zápalov, nádory, či menštruačné krvácanie.

4.Sterilita
Početnou skupinou sú aj pacientky s problémami sterility, pri ktorom je nutné vyšetriť oboch partnerov. Sterilitu je možné dokázať invazívnymi a neinvazívnymi vyšetreniami – manuálne, ultrazvukové, hormonálne, operačné. Terapia sa následne odvíja od diagnostikovaného problému.

5. Nepravidelná menštruácia Nepravidelnosť menštruačného krvácania je tiež pomerne častou príčinou, ktorá privedie pacientku do našej ambulancie. Môže ísť o príliš častú menštruácia, alebo vynechanie menštruačného cyklu, oba problémy treba samozrejme riešiť.

Prečítajte si celý rozhovor s MUDr. Halmešovou.

Foto: MUDr.Bibiána Halmešová – gynekologická ambulancia

Zdroj: Dnes24.sk