Anton Hrachovský Správy

Dôležitý deň pre dopravu v Zámkoch: Na moste pri Štrande prebehli záťažové skúšky, VIDEO+FOTO

Uzavretý most pri Štrande sa podobil kontrolným meraniam. Podľa ich výsledku bude známy ďalší postup rekonštrukcie.

Zdroj: Dnes24.sk

K uzávierka mosta na ceste I/75 pri Termálnom kúpalisku Štrand Emila Tatárika v Nových Zámkoch došlo 15. júla 2019. Dôvodom bola jeho plánovaná rekonštrukcia. Nákladná i osobná doprava bola kvôli tomu odklonená na hlavný ťah ulíc Komárňanskej a SNP, čo poriadne skomplikovalo situáciu v meste.

Záťažové testy

Mesiac po uzavretí mosta, 15. augusta, prebehli na moste záťažové skúšky. Merania vykonali pracovníci Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline pod vedením profesora Moravčíka.

Na skúšku zaťažilo most 120 ton v podobe štyroch naložených nákladných vozidiel.

„Po dnešku by sme mali vedieť, akú záťaž konštrukcia mosta unesie v aktuálnom stave a čo všetko ešte treba doplniť. Testy prebiehajú tak, že v určitých sekciách mosta sú umiestnené naložené vozidlá a sleduje sa fyzický priehyb nosnej konštrukcie,“ povedal Pavel Müller, riaditeľ oblasti Stred z konzorcia STRABAG, ktoré má rekonštrukciu na starosti.

„Doteraz bol zdemontovaný zvršok mostovej konštrukcie, to znamená chodníky, zvodidlá, z celej vrstvy je odstránená izolácia. Došlo k obnaženiu prepínacej výstuže a teraz prebieha diagnostika, ktorá spresní technické riešenie,“ dodal Pavel Müller s tým, že v piatok 16. augusta by mal byť hotový statický model. Následne by sa mal určiť ďalší postup a technické riešenie.

V prípade, že komplexná diagnostika mosta neodhalí zlý stavebno-technický stav, mohol by byť opravený do dvoch mesiacov. Podľa slov Pavla Müllera a prednostu Okresného úradu v Nitre Karola Borika vyzerali merania sľubne a plánovaný termín odovzdania mosta do užívania 15. septemba 2019 je reálny. „Samozrejme, ten termín závisí aj od ďalších faktorov, ako je napríklad počasie. Dnešný deň je zásadný. Merania ukážu, v akom stave je most. Dúfam, že sa do dvoch mesiacov stihne spraviť,“ dodal Karol Borik.

Most, ktorý je dlhý 75,34 metra, je súčasťou projektu rekonštrukcie mostov v Nitrianskom kraji (Univerzitný most v Nitre, Levice, Slatina a Nové Zámky). Stavebné povolenie bolo niekoľkokrát predlžované, od roku 2013 sa začiatok rekonštrukcie odsúval pre prieťahy v procese verejného obstarávania.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Kontrolné merania na rekonštruovanom moste pri Štrande v Nových Zámkoch
17
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie