Anton Hrachovský Samospráva

Dobrá správa pre obyvateľov! Ich projekty sa budú realizovať aj napriek koronakríze

Trinásť projektov participatívneho rozpočtu sa zrealizuje aj napriek koronakríze. Poslanci v nich vidia vysokú pridanú hodnotu.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre obyvateľov! Ich projekty sa budú realizovať aj napriek koronakríze
Zdroj: Mesto Nové Zámky

Aj v roku 2020 sa zrealizuje niekoľko občianskych projektov v rámci fungovania participatívneho rozpočtu. Radnica naň vyčlenila sumu 20-tisíc eur.

Tento rok vstúpi táto forma rozpočtovania v Zámkoch do svojho druhého ročníka. V roku 2019 podporila radnica deväť občianskych projektov. V roku 2020 to malo byť až 13 projektov. Kvôli úradujúcej koronakríze sa na májovom mestskom zastupiteľstve rozhodovalo, do akej miery sa budú realizovať ešte tento rok a či vôbec.

Návrh mesta

V rámci zmeny mestského rozpočtu chcela radnica kvôli koronakríze presunúť občianske projekty na rok 2021 s tým, že sumu vyčlenenú na participatívny rozpočet by zdvojnásobila na 40-tisíc eur.

Jediným z 13 projektov, ktorý radnica navrhovala realizovať, je kastrácia mačiek, s ktorou sa medzičasom už začalo.

Občianske projekty budú

Poslankyňa Eva Polerecká navrhla, aby sa všetky projekty zrealizovali aj napriek koronakríze.

„V tejto dobe je veľmi nešťastné šetriť na niečom, ako je participatívny rozpočet. Ľudia sú nabudení, ich projekty sú veľmi hodnotné. Bolo by dobré, keď toto všetko pominie, aby mohli vyjsť do ulíc, urobiť niečo dobré pre svoje mesto a budovať svoju komunitu. Za tie peniaze, ktoré by sme teraz škrtli, môžme mať niekoľkonásobne vyššiu pridanú hodnotu,“ argumentovala Polerecká.

„Participatívny rozpočet je jeden z mála nástrojov, ako zapojiť obyvateľov do zveľaďovania svojho okolia. Tiež si myslím, že krátiť ho až do takej miery, nie je možno dobré riešenie,“ podporil z časti Polereckej názor poslanec Štefan Danis, ktorý navrhol okresať rozpočet na polovicu.

Danis svoj návrh stiahol a za úplné pokračovanie a realizáciu schválených projektov bolo až 24 poslancov. Budú sa teda realizovať ešte v roku 2020.

OBČIANSKE PROJEKTY, KTORÉ SA MAJÚ REALIZOVAŤ V ROKU 2020 NÁJDETE V TOMTO ČLÁNKU.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie