Anton Hrachovský Správy

Do nemocnice v Zámkoch pôjde vyše 15 miliónov eur: Ráta sa aj s obnovou prístrojov, FOTO

Po 37 rokoch prišiel čas pre zásadnú obnovu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky. Pozrite, aké zmeny nemocnicu čakajú.

Ilustračný obrázok k článku Do nemocnice v Zámkoch pôjde vyše 15 miliónov eur: Ráta sa aj s obnovou prístrojov, FOTO
12
Galéria
Zdroj: FNsP Nové Zámky

Projekt s názvom Moderná Fakultná nemocnica Nové Zámky pre moderný región juhozápadného Slovenska rieši rekonštrukciu výťahov, elektroinštalácií, podláh, stropov a vodoinštalácií v nemocnici.

Zmení sa nie len vizáž samotnej nemocnice, cieľom projektu je dosiahnuť výraznú modernizáciu technických vlastností budovy v oblasti interiéru v súčinnosti s komplexnou obnovou prístrojového vybavenia pre poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti.

Rekonštrukcia čaká všetky oddelenia

„V nasledujúcich dvoch rokoch čaká Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Nové Zámky náročná úloha skĺbiť zabezpečenie adekvátnej starostlivosti o pacientov a zároveň zrealizovať technicky náročnú rekonštrukciu monobloku a všetkých oddelení nemocnice. Rozvody neboli menené ani generálne udržiavané už dlhšiu dobu, to sa odráža na ich technickom stave. Preto sme veľmi radi, že dôjde k tejto nutnej výmene rozvodov, rovnako tak aj k rekonštrukcii stropov, podláh, výmene výťahov a elektroinšta­lácie,“ uviedla ekonomická riaditeľka FNsP Nové Zámky Ľubica Bartošová.

Z fondov Európskej únie boli na tento účel vyčlenené prostriedky vo výške 15 195 431,14 eur, z toho zhruba 6,6 miliónov eur tvorí stavebná časť a zvyšok pôjde do prístrojového vybavenia.

Tri fázy preráby

V rámci prvej fázy stavebných prác dôjde k výmene zvislých rozvodov kanalizácie, teplej a studenej vody. Tieto práce možno rozdeliť do 8 etáp, pričom každá z nich znamená stavebné práce v dvoch až troch miestnostiach každého z 13 podlaží monobloku nemocnice.

Obmedzenia zdravotníckej prevádzky sa v každej etape týkajú miestností, v ktorých sa rekonštruuje. Pacienti sú o týchto zmenách informovaní už pri vstupe do monobloku nemocnice. Predpokladaný termín ukončenia prác na prvej fáze projektu je stanovený na júl 2020.

Druhá fáza vertikálnych stavebných prác sa týka 10 výťahov, z ktorých vždy dva budú súbežne rekonštruované. „Tieto práce nebudú prebiehať v pacientských ani ambulantných priestoroch, preto sa nepredpokladá priame obmedzenie zdravotníckej prevádzky,“ informuje vedenie nemocnice.

Modernizované výťahy budú nerezové s inteligentným systémom privolávania. Táto fáza prác sa časovo prekrýva s prvou, keďže sa realizuje priestorovo nezávisle. Predpokladaný termín ukončenia prác na výťahoch je september 2020.

Tretia fáza obsahuje horizontálne stavené práce. To znamená, že dôjde k vyprázdneniu vždy celého poschodia jedného z podlaží monobloku nemocnice a následne začnú práce na výmene elektroinštalácii, svietidiel ako aj rekonštrukcii stropov a podláh.

V tejto fáze projektu sa počíta s demontážou podlahovej krytiny na báze PVC a pôvodných oceľových kaziet v priestore monobloku nemocnice.

Ráta sa aj s obnovou prístrojov

Obmedzenie zdravotníckej prevádzky si v tejto fáze projektu vyžaduje presťahovanie celého oddelenia, resp. dvoch oddelení na už zrekonštruované poschodie. Táto fáza je časovo najnáročnejšia. Začiatok prác je stanovený na júl 2020 a ukončenie na október 2021.

V projekte Moderná Fakultná nemocnica Nové Zámky pre moderný región juhozápadného Slovenska sa počíta aj s obnovou prístrojového vybavenia nemocnice.

Vo fotogalérii: Rekonštruované priestory novozámockej nemocnice.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Vo Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky prebieha viacero prerábok
12
Galéria
Zdroj: FNsP Nové Zámky
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie